{"vars":{{"pageTitle":"Cydr i perry z niższą stawką akcyzy? Rząd stawia sprawę jasno","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","alkohol","cydr","jablka","najnowsze","napoje-alkoholowe","perry","podatek-akcyzowy"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"2 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":731759}} }
300Gospodarka.pl

Cydr i perry z niższą stawką akcyzy? Rząd stawia sprawę jasno

Rząd sprzeciwia się poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada objęcie cydru i perry niższą stawką akcyzy.

– Odpowiednie kształtowanie struktury spożycia napojów alkoholowych nie powinno oznaczać dalekiego uprzywilejowania sytuacji rynkowej determinowanej przez wysokość opodatkowania różnych rodzajów napojów alkoholowych o niskiej zawartości alkoholu – czytamy w stanowisku rządu do poselskiego projektu nowelizacji.

Przywileje już są

Rząd przypomniał, że cydr i perry już teraz korzystają z preferencyjnej stawki podatku akcyzowego w wysokości 97 zł/hl. Wyrobów tych nie objęła również coroczna indeksacja stawek na napoje alkoholowe przewidziana w mapie drogowej na lata 2022-2027.

– Wobec niewaloryzowanej od przeszło 10 lat stawki akcyzy obciążenie tą daniną przedmiotowych wyrobów jest relatywnie niewysokie i w kolejnych latach uprzywilejowanie to będzie coraz większe –  wskazano w stanowisku rządu do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Jak podkreślono, „dążenie do dalszego uprzywilejowanego traktowania segmentu rynku już dziś korzystającego z preferencji, nie znajduje dostatecznego uzasadnienia oraz byłoby negatywnie postrzegane przez producentów pozostałych napojów alkoholowych, działających na rynku.”

Sposób na nadwyżki jabłek

W poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym zaproponowano obniżenie stawki podatku akcyzowego na cydr i perry o zawartości alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości do wysokości 0 zł od 1 hektolitra wyrobu gotowego.

Z uzasadnienia do poselskiego projektu ustawy wynika, że wprowadzenie zerowej stawki podatku akcyzowego na cydr i perry jest kolejnym krokiem mającym na celu zwiększenie konkurencyjności produkcji takich wyrobów, co pozwoli na zagospodarowanie m.in. nadwyżek jabłek w Polsce.

Według szacunków produkcja cydru i perry mogłaby wzrosnąć do poziomu 50-70 mln litrów w skali roku, co pozwoliłoby na zagospodarowanie 70-90 tys. ton jabłek.

Polecamy też: