{"vars":{{"pageTitle":"Czego boją się prezesi dużych firm? Jest raport EY","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","ceo","duze-firmy","esg","ey","najnowsze","raport"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"9 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":563233}} }
300Gospodarka.pl

Czego boją się prezesi dużych firm? To nie inflacja jest problemem numer jeden

Fragmentacja globalnej gospodarki to największe ryzyko rozwoju biznesu, uważa 39 proc. prezesów polskich firm.

Wynik to efekt badania CEO Outlook Pulse przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Raport wskazuje też na rosnącą rolę czynników ESG.

Prezesi polskich firm o światowym zasięgu najbardziej obawiają się fragmentacji światowej gospodarki, która w dużej mierze jest wynikiem zarówno pandemii COVID-19, jak i napięć geopolitycznych. Aż 39 proc. respondentów uważa, że jest to najważniejsze ryzyko w ich firmach. Tymczasem na świecie deglobalizację wskazało zaledwie 30 proc. CEO – czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

W Polsce prezesi obawiają się, że deglobalizacja osłabi handel międzynarodowy, obniży inwestycje i spowoduje zaostrzenie regulacji w największych gospodarkach (to ryzyko wskazało 30 proc.). Dodatkowo, zdaniem 27 proc. polskich CEO (30 proc. światowych), utrudni pozyskiwanie talentów – czytamy również.


Czytaj także: Utrzymanie biur drogie jak nigdy dotąd. Stawki w górę nawet o jedną trzecią


Jedna trzecia polskich prezesów, podobnie jak ich koledzy na świecie (32 proc.), wskazała, że poważnym ryzykiem jest niepewność co do polityki monetarnej i wynikających z niej coraz wyższych stóp procentowych, a także rosnący koszt kapitału, podano.

Te dwa czynniki mają wpływ na wyższe koszty produkcji oraz ostatecznie na wysokość inflacji, która w Polsce nadal jest odczuwalna i ogranicza zdolności produkcyjne polskich firm – powiedział partner EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich Arkadiusz Gęsicki, cytowany w komunikacie.

31 proc. polskich i 32 proc. światowych CEO uważa, że ryzyko pandemii nie zostało jeszcze w pełni wyeliminowane.

Znaczenie ESG

Raport EY zwraca też uwagę na coraz większą rolę czynników ESG. Ich włączenie do strategii korporacyjnej, planu fuzji i przejęć oraz transformacji portfela w reakcji na zmieniające się otoczenie polityczne wymieniane jest przez 40 proc. ankietowanych prezesów w Polsce i 28 proc. prezesów na świecie (suma odpowiedzi, przy możliwości dwóch wskazań). Dywersyfikacja produktów i usług w oparciu o ESG to kluczowy aspekt dla 37 proc. badanych w Polsce i 28 proc. badanych na świecie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


36 proc. (28 proc. na świecie) ma nadzieję, że standardy ESG dadzą dostęp do nowych metod finansowania, np. zielonych obligacji. To może być dość istotne w obliczu zwiększonego kosztu kapitału, wynikającego z inflacji i wysokich stóp procentowych będących jej konsekwencją. Jednocześnie 20 proc. wskazań w Polsce i 31 proc. na świecie widzi wartość czynników ESG we wzmacnianiu marki i budowaniu zaufania wśród kluczowych interesariuszy, wymieniono także.

Globalne badanie EY-Parthenon CEO Outlook Pulse zostało przeprowadzone pod koniec 2022 r. wśród 1,2 tys. prezesów zarządów firm z 22 krajów. Polska część badania została zrealizowana w styczniu i lutym 2023 r. Wzięło w niej udział 30 prezesów polskich przedsiębiorstw o światowym zasięgu.

Polecamy: