{"vars":{{"pageTitle":"Utrzymanie biur drogie jak nigdy dotąd. Stawki w górę nawet o jedną trzecią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biuro","biurowiec","ceny","colliers-international","czynsz","firmy","katowice","koszty","krakow","lodz","main","najnowsze","nieruchomosci-komercyjne","oplaty-eksploatacyjne","poznan","raport","trojmiasto","warszawa"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":545320}} }
300Gospodarka.pl

Utrzymanie biur drogie jak nigdy dotąd. Stawki w górę nawet o jedną trzecią

Kolejny argument za pracą zdalną: w biurach opłaty eksploatacyjne rosną szybciej niż czynsze. W największym stopniu odczuwają to najemcy w warszawskich biurowcach. 

Koszty prowadzenia biur są rekordowo wysokie. Eksperci z agencji nieruchomości komercyjnych Colliers sprawdzili, co powoduje, że rynek nieruchomości biurowych musi zmagać się z wyższymi wydatkami.

– W 2023 roku wzrost opłat eksploatacyjnych i kosztów mediów, które są dodatkowo refakturowane, wpłynie na koszty prowadzenia działalności najemców znacznie bardziej niż wzrost czynszów, który jest stosunkowo wolniejszy mimo, że również odnotowuje rekordowe wartości. Oprócz inflacji, do zmian wysokości opłat eksploatacyjnych przyczyniają się przede wszystkim wzrosty cen mediów – przede wszystkim energii elektrycznej i płacy minimalnej. Na rynku warszawskim odnotowano pierwsze podwyżki opłat eksploatacyjnych do niespotykanych wcześniej nawet 45 zł za m2 miesięcznie – czytamy w opracowaniu.

Nie tylko prąd i podatki

W porównaniu z ubiegłym rokiem firmy muszą więcej pieniędzy przeznaczać na utrzymanie czystości w biurach. Wynika to m.in. ze wzrostu o około 30 proc. cen materiałów higienicznych (ręczniki papierowe, środki czystości itp.).Wywóz nieczystości kosztuje około 10-15 proc. więcej. Wzrosły też koszty przeglądów technicznych od 30 do 100 proc. W miarę jak budynek się starzeje, może wymagać coraz większego zaangażowania finansowego w zakresie konserwacji i napraw.


Zobacz też: Biuro w domu, czyli praca zdalna może być bardziej efektywna. Ale są warunki


Do tego dochodzą wyższe koszty związane z mediami. Energia elektryczna kosztuje od 70 do 250 proc. więcej. Dodatkowe koszty generują też ochrona i recepcja (zwiększenie płacy minimalnej około 16 proc.). Trzeba też uwzględnić oczywiście opłaty publiczno-prawne. Podatki są wyższe o 10 proc. Użytkowanie wieczyste w skrajnych przypadkach nawet o 100 proc.

I to jeszcze nie wszystko, bowiem nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, bezpieczeństwa czy dostępności budynku mogą wymagać większych nakładów finansowych (np. wzmożona dezynfekcja w okresie COVID, dodatkowe przeglądy techniczne, opłaty środowiskowe, oznakowanie RODO itp.).

Warszawskie biurowce z rekordami

Colliers przeprowadził analizę blisko 100 nieruchomości biurowych na rynku pod kątem wysokości stawki opłat eksploatacyjnych w 2022 i 2023 roku. Pod uwagę zostało wziętych blisko 50 budynków zlokalizowanych w Warszawie oraz łącznie 50 budynków zlokalizowanych na głównych rynkach regionalnych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Z badania wynika, że średni wzrost stawki opłat eksploatacyjnych w warszawskich biurowcach wyniósł około 30 proc. w stosunku do 2022 roku. Natomiast średni wzrost stawki opłat eksploatacyjnych w przeanalizowanych regionalnych biurowcach znajdujących się w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście oraz Wrocławiu wyniósł około 21 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Warszawa prowadzi we wzrostach. Za nią są Kraków, Poznań, Wrocław, Katowice, Trójmiasto i Łódź.

Polecamy: