{"vars":{{"pageTitle":"Czerwone wyspy spadków PKB. Wojna zaszkodziła Polsce bardziej, niż innym","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["main","makroekonomia","najnowsze","najwazniejsze","pkb","produkt-krajowy-brutto","wojna-na-ukrainie","wzrost-gospodarczy"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"17 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":342356}} }
300Gospodarka.pl

Czerwone wyspy spadków PKB. Wojna zaszkodziła Polsce bardziej, niż innym

Polska gospodarka należy do najmocniej hamujących w Europie, wynika z zestawienia danych za II kwartał, jakie opublikował Eurostat.

Według wstępnych danych GUS dynamika wzrostu gospodarczego w II kwartale w Polsce wyhamowała do 5,3 proc. rok do roku z 8,5 proc. odnotowanych w I kwartale. Jednak w porównaniu kwartał do kwartału gospodarka się skurczyła o 2,3 proc.

Dane GUS są gorsze od oczekiwań. Tzw. konsensus rynkowy wskazywał, że roczna realna dynamika PKB spowolni do 6 proc.

Choć GUS nie podał szczegółowych informacji o powodach, dla których kwartalny spadek był tak głęboki, to eksperci obstawiają, że to efekt słabych inwestycji i spowolnienia w eksporcie. Szczegóły GUS poda pod koniec sierpnia.

Jak wypada Polska w Europie

Dane GUS to jednak nie jedyna wstępna publikacja o wynikach gospodarki za II kwartał. Podobne opublikowały również urzędy statystyczne innych krajów. Dostępne informacje zebrał Eurostat.

Co z nich wynika? Spowolnienie jest widoczne w całej Europie. W strefie euro PKB rok do roku wzrósł o 3,9 proc. A jeszcze w I kwartale było to 5,4 proc. Podobnie jest w całej Unii Europejskiej. Tu hamowanie sprowadziło tempo wzrostu PKB do 4 proc. z 5,5 proc. kwartał wcześniej.

Jednak zarówno w strefie euro, jak i całej UE w ujęciu kwartał do kwartału PKB był na małym plusie. Wzrost wyniósł 0,6 proc. A kraje, gdzie wystąpił spadek można policzyć na palcach jednej ręki. Oprócz Polski są to Portugalia, Litwa i Łotwa.

Jednak w Polsce spadek kwartał do kwartału jest największy. Na Łotwie, która jest na drugim miejscu, wyniósł on 1,4 proc.

Szczegóły pokazuje mapa poniżej, sporządzona na podstawie danych Eurostatu.

Polska spada z wysokiego konia

Analizując jednak dane o polskiej gospodarce trzeba wziąć pod uwagę, że hamowanie następuje po okresie mocnej ekspansji. Według odsezonowanych danych – czyli metodologii stosowanej do wyliczania zmian kwartał do kwartału – w IV kwartale 2021 r. wzrost PKB w Polsce wynosił 8 proc. rdr. A w I kwartale 2022 r. było to 9,2 proc.

Mimo to hamowanie jest dość gwałtowne.

– (…) Pomijając jednorazowe zdarzenia (COVID i prawdopodobnie figiel odsezonowania w IV kw. 1996) to był najgorszy kwartał w historii szeregu polskiego PKB – zwracają uwagę ekonomiści banku Pekao SA.

– Po okresie ponad przeciętnie szybkiej odbudowy gospodarki po pandemii II kwartał 2022 przyniósł silne hamowanie. -2,3 proc. kwartał do kwartału plasuje Polskę na ostatnim miejscu wśród państw UE dla których mamy już dane. Wpływ wojny jest w Polsce silniejszy niż w bardziej odległych państwach – podkreślają eksperci Banku PKO BP.

– Aktywność gospodarcza silnie hamuje, a poziom PKB ponownie spadł poniżej trendu z lat 2013 – 2019 – zwracają uwagę ekonomiści BNP Paribas.

Szczegółowe dane o strukturze wzrostu w II kwartale GUS opublikuje 31 sierpnia.


Polecamy również: