{"vars":{{"pageTitle":"Czesi odrzucili porozumienie ws. Turowa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["czechy","energetyka","michal-kurtyka","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","polska","porozumienie","turow","wegiel","wegiel-brunatny"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":196990}} }
300Gospodarka.pl

Czesi odrzucili porozumienie ws. Turowa

Strona czeska odrzuciła wczorajszą ofertę rządu w sprawie Turowa. Rząd mówi o “eskalacji żądań” Czechów.

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że oferta, jaka została przekazana stronie czeskiej, stanowi dowód na dobrą wolę Polaków i chęć zażegnania sporu pomiędzy oboma krajami.

Mówił też, że została ona skonstruowana tak, by chronić bieżące i przyszłe interesy mieszkańców Kraju Libereckiego, sąsiadującego z terenami kopalni węgla brunatnego Turów.

“Nasza oferta zawierała konkretne kwoty, które chcieliśmy przeznaczyć na realizację projektów w Kraju Libereckim, związanych przede wszystkim z budową infrastruktury gospodarki wodnej. Przedstawiliśmy w niej również propozycję naszych zobowiązań do wzmocnienia monitorowania oddziaływania Kopalni w zakresie emisji pyłów, generowania hałasu i wpływu na wody podziemne. Oferowaliśmy też zacieśnienie współpracy właściwych służb obydwu państw w tym zakresie oraz ustalenie ścieżki działania w przypadku stwierdzenia przekroczeń obowiązujących norm” – powiedział Kurtyka.

Dodał, że według niego propozycja złożona stronie czeskiej stanowiła ponadstandardową odpowiedź na jej oczekiwania.

“Największym przegranym dzisiejszej decyzji o odrzuceniu oferty jest lokalna społeczność po obu stronach granicy” – zaznaczył.

Czechy chciały długotrwałego porozumienia

Czeski minister środowiska Richard Brabec powiedział dziennikarzom w czwartek późnym wieczorem, że strony „na razie” nie osiągnęły ostatecznego porozumienia. 

Powiedział, że główną barierą dla porozumienia był niezgoda dot. długości obowiązywania umowy. Strona czeska nalegała na długoterminowe ramy. Odniósł się też do polskiego twierdzenia o „eskalacji żądań” Czech. Strona polska określiła tak klauzulę ws. niemożliwości wycofania z porozumienia w przyszłości. Brabec powiedział, że warunek ten Czechy stawiały od początku rozmów.

Choć Brabec powiedział, że obie strony są gotowe do kontynuowania negocjacji, to nie są znane terminy dalszych rozmów.

Turów – o co chodzi 

Konflikt w Turowie sięga wielu miesięcy wstecz. To kalendarium opisuje kluczowe etapy konfliktu:

Müller: Przedstawiliśmy Czechom propozycję ws. Turowa. Dziś dalszy ciąg rozmów