{"vars":{{"pageTitle":"Czterodniowy tydzień pracy? Coraz więcej pracowników jest na tak, ale pracodawcy są sceptyczni","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["4-dniowy-tydzien-pracy","barometr-polskiego-rynku-pracy","najnowsze","news","skrocony-tydzien-pracy"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"27 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":683331}} }
300Gospodarka.pl

Czterodniowy tydzień pracy? Coraz więcej pracowników jest na tak, ale pracodawcy są sceptyczni

Około 28 proc. pracowników chciałoby wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy, wynika z badania „Barometr Polskiego Rynku Pracy” przeprowadzonego na zlecenie Personnel Service. Eksperci twierdzą, że jest to możliwe nawet przy zachowaniu wysokich zysków. Ale pod pewnymi warunkami. 

Coraz więcej pracowników w Polsce wyraża chęć wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Entuzjazm wśród firm jest mniejszy, ale co dziesiąty pracodawca planuje wprowadzenie tego systemu. Eksperci zwracają uwagę, że taki model może przynieść wyższe zyski dla przedsiębiorstw, jednocześnie skracając czas pracy pracowników, bez obniżania ich wynagrodzenia.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wyniki eksperymentów przeprowadzonych przez społeczność non-profit 4 Day Week Global potwierdzają pozytywne efekty 4-dniowego tygodnia pracy. Firmy uczestniczące w programie odnotowały wzrost przychodów, poprawę zdrowia i samopoczucia pracowników, a także korzystny wpływ na środowisko. To zachęca kolejne organizacje do eksperymentowania z tym modelem.

Z danych „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że 28 proc. pracowników chciałoby skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Wśród preferencji płacowych czy pozapłacowych, 4-dniowy tydzień pracy zajmuje 28 proc., co plasuje go na czwartym miejscu, po podwyżkach (64 proc.), premiach (54 proc.) i dodatkowych dniach wolnych (30 proc.).

Firmy sceptyczne

Jednakże, wśród przedsiębiorstw, zauważa się większy sceptycyzm. Tylko co dziesiąte przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić 4-dniowy tydzień pracy, a najczęściej decydują się na to największe firmy (15 proc.).

Eksperci podkreślają, że aby wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy było możliwe, konieczne jest ustanowienie tego modelu jako standardu europejskiego. Kluczową rolę odgrywałoby ustawodawstwo, które umożliwiałoby pracodawcom pracę przez 7 dni w tygodniu, zachowując jednocześnie 4-dniowy tydzień pracy dla pracowników.

Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, podkreśla, że optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 7-dniowego tygodnia pracy dla firm i 4-dniowego dla pracowników. To pozwoliłoby na ciągłą pracę gospodarki, generując nowe miejsca pracy i łagodząc problem zastępowania pracy ludzi przez sztuczną inteligencję.

Polecamy: