{"vars":{{"pageTitle":"Czy polski lek na koronawirusa okaże się straconą szansą?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biomed-lublin","covid-19","instytut-hematologii-i-transfuzjologii","lek-na-koronawirusa","polski-lek-na-covid"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"22 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":151359}} }
300Gospodarka.pl

Czy polski lek na koronawirusa okaże się straconą szansą?

Opóźnienia związane z komercjalizacją polskiego leku na koronawirusa mogą doprowadzić do niepowodzenia całego przedsięwzięcia – podaje Rzeczpospolita

„Jako pierwsi na świecie mamy lek na Covid-19, lek, który działa” – ogłosił we wrześniu senator, dr nauk medycznych, Grzegorz Czelej. Od tego czasu minęło niemal dziewięć miesięcy. Analogiczne leki na rynek wprowadziły już inne kraje. Nie jest to jedyny przypadek, który pokazuje, że mamy kłopot z komercjalizacją innowacyjnych projektów – podaje Rzeczpospolita.

Procedury udaremniły szybkie wprowadzenie leku do obiegu

Pomysł na lek na Covid-19 pojawił się w Polsce bardzo szybko. Stworzono konsorcjum, w którego skład wszedł Biomed-Lublin, jedna z nielicznych firm w Europie posiadająca technologię wytwarzania immunoglobulin z osocza ozdrowieńców.

Niestety, szybko zaczęły się trudności. Pomysłodawcy narzekali na brak wsparcia ze strony państwa i zaskakujące przeciąganie procedur. Kolejną nieoczekiwaną barierą okazało się pozyskanie osocza.

Badania kliniczne trwają od ponad pół roku

Projekt jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych. Niekomercyjne badanie kliniczne zostało zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych – podaje Rzeczpospolita.

„Obecnie projekt jest na etapie realizacji części klinicznej w czterech ośrodkach w Polsce. Trwa nabór do badania klinicznego. Na razie włączono do niego 93 osoby” – poinformowała gazetę Agencja Badań Medycznych.

Projekt realizuje konsorcjum i każdy z podmiotów ma odkreślone role. Instytut Hematologii i Transfuzjologii miał wykonać m.in. specyfikację osocza, Biomed wytworzyć lek z osocza, a Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie przeprowadzić badania kliniczne.

„Instytut Hematologii i Transfuzjologii i Biomed już dawno zrealizowały swoje zadania. Produkt do niekomercyjnych badań klinicznych został wytworzony w III kwartale 2020 r. Badania kliniczne rozpoczęły się pod koniec 2020 r. i trwają – powiedział Piotr Fic, pełniący obowiązki prezesa Biomedu.

„W zeszłym roku mogliśmy być pierwsi. Dziś inni są krok przed nami” – dodał Fic, przyznając, że inne kraje radzą sobie z dopuszczaniem do obrotu leków na Covid-19 lepiej.

Czy Polacy mieszkający na Wyspach rozprzestrzenią wariant Delta w Polsce?