{"vars":{{"pageTitle":"Raty kredytów jeszcze wzrosną? Ekonomiści: nie można tego wykluczyć","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inflacja","makroekonomia","najnowsze","pkb","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"21 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":411167}} }
300Gospodarka.pl

Raty kredytów jeszcze wzrosną? Ekonomiści: nie można tego wykluczyć

Kolejne podwyżki stóp procentowych na początku 2023 r. nadal są możliwe, uważają eksperci z banku CitiHandlowy. Jest jednak warunek.

Jeśli inflacja i aktywność gospodarcza okażą się wyższe od prognoz, a złoty mocno się osłabi, istnieje ryzyko podwyżek stóp procentowych w I kwartale 2023 roku. Tak oceniają analitycy Citi Handlowego.

Co nas czeka w 2023 roku

Ich zdaniem wzrost PKB w Polsce spowolni do ok. 0,6 proc. w ujęciu rocznym w 2023 rok. To nieco mniej, niż prognozuje NBP, który spodziewa się wzrostu na poziomie 0,7 proc. rok do roku.

Lekkiemu pogorszeniu, zdaniem Citi Handlowego, ulegną też warunki na rynku pracy.

To – wraz z inflacją – negatywnie wpłynie na konsumpcję. Z kolei obniżająca się aktywność inwestycyjna przedsiębiorstw, słaba koniunktura na rynku nieruchomości i ryzyko mniejszego napływu środków unijnych będą osłabiać inwestycje – prognozują ekonomiści banku.

W takim scenariuszu zakładają, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie do końca przyszłego roku.

Ale – jeśli inflacja będzie wciąż wyższa od prognoz, a dane o PKB będą jednak lepsze od oczekiwań –, jest inna możliwość. W takiej sytuacji, jeśli dodatkowo złoty wyraźnie się osłabi, ich zdaniem możliwe są dalsze podwyżki.

Miałyby one nastąpić w I kwartale 2023 roku. Czyli wtedy, gdy spodziewany jest najniższy poziom tempa wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym. W pierwszych trzech miesiącach 2023 ma on wynieść minus 0,8 proc., co oznacza spadek PKB.

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące inflacji, NBP spodziewa się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku wyniesie ona 19,6 proc. w ujęciu rocznym. Następnie ma spadać: do poziomu 14,2, proc., potem 11,1 proc. i 8 proc. rok do roku odpowiednio w II, III i IV kwartale.


Polecamy też: