{"vars":{{"pageTitle":"Czynsze jeszcze wzrosna? Eksperci kreślą scenariusze dla rynku najmu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["mieszkania","mieszkania-na-wynajem","najnowsze","rynek-mieszkaniowy","rynek-najmu","wynajem"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":459868}} }
300Gospodarka.pl

Czynsze jeszcze wzrosną? Eksperci kreślą scenariusze dla rynku najmu w 2023 r.

Gwałtowny wzrost stawek czynszów i polowanie na mieszkania do wynajęcia: taki w skrócie był rok 2022 na rynku najmu. W krótkim czasie znacznie zwiększył się popyt na wynajem, a wyższe stopy procentowe doprowadziły do wzrostu kosztów wynajęcia mieszkania. Co czeka potencjalnych nabywców lokali w 2023 roku?

Na początku 2022 roku wciąż odczuwalny był znaczny spadek cen najmu mieszkań, który rozpoczął się w wyniku pandemii jeszcze w 2020 roku. Ale gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, do Polski przybyły miliony uchodźców. Spowodowało to natychmiastowy wzrost popytu na rynku najmu. A to z kolei podbiło czynsze.

Równolegle mielibyśmy bezprecedensowe tempo podwyżek stóp procentowych. To odcięło od kredytów hipotecznych osoby, które miały w planach zakup własnego mieszkania za pieniądze pożyczone z banków. Niedoszli kupujący zasili grono szukających mieszkań na wynajem, co tylko dodatkowo zwiększyło popyty w tym segmencie rynku.

Czy w 2023 roku czeka nas powtórka z tych wydarzeń? Odpowiedz na to pytanie szukali eksperci firmy Rendin Polska.

Ten nowy, 2023 rok

Do czego doszli? Mówiąc najkrócej: jeśli nic nieprzewidywalnego się nie nie wydarzy, to na rynku nieruchomości można spodziewać się ustabilizowania wysokości czynszów.

Sygnały tej zmiany widać było już w raportach Expandera i Rentier.io z końca 2022 roku, według których ceny rosną znacznie wolniej, a w przypadku części lokalizacji delikatnie spadają. W 2023 roku możemy również zaobserwować utrzymanie lub nasilenie kilku trendów, które pojawiły się pod koniec ubiegłego roku.

Po początkowym, masowej imigracji uchodźców do Polski wielu z nich wyjechało dalej na Zachód, a inni wrócili do swojej ojczyzny. Jednak z powodu spadku zdolności kredytowej znacznej części Polaków i wzrostu kosztów kredytu hipotecznego część kupujących straciła możliwość uzyskania pożyczki na zakup mieszkania lub wstrzymała się z decyzją o nabyciu nieruchomości.

Mniejsza dostępność kredytów hipotecznych, a także wyższe koszty życia sprawiają, że w 2023 roku nadal możemy spodziewać się dużego zainteresowania mieszkaniami na wynajem. Wiele osób, które planowały zakup w najbliższym czasie wstrzymało się z podjęciem takiej decyzji lub nie jest aktualnie w stanie otrzymać od banku wystarczających środków na zakup wymarzonej nieruchomości – tłumaczy Piotr Kula, manager ds. rozwoju rynkowego w Rendin Polska.

Ceny się ustabilizują

Jak wynika z tendencji, z końcówki ubiegłego roku, wysokość czynszów 2023 roku powinna ulec stabilizacji. Ze względu na utrzymujący się wysoki popyt na rynku najmu oraz wysokie koszty życia nie należy spodziewać się znacznych obniżek.

Jednocześnie, właściciele mieszkań na wynajem wyraźnie zdają sobie sprawę, że dalszy wzrost cen może prowadzić do kłopotów finansowych lokatorów. Potwierdza to fakt, że jak wynika z badania Rendin i Stowarzyszenia Mieszkanicznik. Aż 6 na 10 wynajmujących obawia się, że najemcę przestanie być stać na płacenie czynszu i opłat.

Ze względu na pogorszenie się sytuacji materialnej zarówno wynajmujących, jak i najemców, w najbliższym roku możemy spodziewać się utrzymania cen najmu na poziomie zbliżonym do aktualnego – komentuje Piotr Kula.

Jak dodaje, w przypadku części lokatorów może to jednak oznaczać konieczność poszukiwania oszczędności.

Taką sytuację obserwowaliśmy we wrześniu i październiku np. w przypadku studentów. Wielu z nich wybierało pokoje w akademikach zamiast najmu mieszkania. Jednocześnie coraz bardziej realne staje się ryzyko niewypłacalności części najemców. Potwierdzają to także nasze dane: około 1/3 potencjalnych lokatorów w ubiegłym roku nie przeszła naszej weryfikacji – mówi.

Nowy rok prawdopodobnie ustabilizuje na rynku najmu sytuację z końcówki 2022. Warto jednak pamiętać o wciąż aktualnych zagrożeniach, wynikających z trudnej sytuacji gospodarczej i wysokich kosztów życia. Oraz zabezpieczyć się odpowiednio, weryfikując potencjalnego najemcę.

Więcej o rynku najmu piszemy tutaj: