Inwestycje w centra danych systematycznie się powiększają. W tym roku na całym świecie przeznaczono na nie już ok. 22 mld dolarów. To około 61 proc. wartości tego, co wydano w całym 2023 roku. Na skalę rozwoju centrów danych wpływa rozwój systemów sztucznej inteligencji.
Niekwestionowanym pionierem na rynku centrów danych są Stany Zjednoczone, do których trafiło 69 proc. wszystkich tegorocznych inwestycji. W Europie przeznaczono 6,38 mld dolarów w pierwszych pięciu miesiącach tego roku na usługi chmurowe, podaje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.
Ośrodki przetwarzania danych cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, ponieważ są one kluczowe w trenowaniu sztucznej inteligencji (AI). Ogromne moce obliczeniowe ulokowane w centrach danych rozwijają m.in. modele językowe w rodzaju Chat GPT. Jednocześnie wiele firm przenosi swoją pracę do chmury, gdzie centra danych przechowują oraz analizują otrzymywane zasoby.
Kierunki rozwoju centrów danych
Najwięksi gracze lokują swoje inwestycje w Ameryce Północnej, w Europie oraz w Azji Wschodniej. Stary Kontynent przyciąga skutecznie wiele topowych marek z obszaru centrów danych. Z ostatnich zapowiedzi wynika, że Amazon Web Services planuje ulokowanie swojego kapitału w Hiszpanii (15,7 mld euro) i w Niemczech (7,8 mld euro). Natomiast Microsoft rozważa rozwój w Niemczech (3,2 mld euro) oraz w Szwecji (2,95 md euro), wymienia Ignacy Święcicki z PIE w swoim artykule.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Kraje wabią inwestorów atrakcyjnym opodatkowaniem, żeby przyciągnąć firmy związane z centrami danych. Za taką inwestycją idą nie tylko nowe miejsca pracy, ale także specjalistyczne know-how. Pracownicy zyskują narzędzia m.in. do walki z cyberzagrożeniami. Przykładowo otwarty oddział Microsoft w Szwecji zapowiedział szkolenia dla 250 tys. pracowników z obszaru sztucznej inteligencji.
Ślad węglowy też rośnie
Im bardziej rosną inwestycje w centra chmurowe, tym szybciej rosną straty po stronie środowiska. Te usługi odpowiadają już za okołó 2 proc. globalnego zużycia energii elektrycznej. W UE jest to nawet 4 proc., a w takiej na przykład Irlandii aż 17 proc. udziału w zużyciu energii.
Z drugiej strony dla wielu krajów, które są wyłączone ze świadczenia usług, rozwój centrów danych oznacza pogłębianie nierówności gospodarczych oraz oddala szanse rozwojowe tych państw. Rozwijanie sztucznej inteligencji oraz niezbędnych do tego usług w chmurze skłania do oceny potencjalnych zysków i strat.