{"vars":{{"pageTitle":"Zielone światło dla wznowienia budowy Baltic Pipe. Gaz do Polski popłynie już jesienią","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltic-pipe","dania","energetyka","europa","gaz-ziemny","gaz-system","gazociag","handel"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"1 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":270099}} }
300Gospodarka.pl

Zielone światło dla wznowienia budowy Baltic Pipe. Gaz do Polski popłynie już jesienią

Budowa Baltic Pipe na terenie Danii będzie mogła być wznowiona. Duński urząd zajmujący się ochroną środowiska wydał pozwolenie w tej sprawie.

Duńska Agencja Ochrony Środowiska (DEPA) wydała nowe pozwolenie środowiskowe dla budowy gazociągu Baltic Pipe. Chodzi o budowę na wstrzymanych w zeszłym roku lądowych odcinkach trasy – podał Gaz-System, spółka odpowiedzialna za przesył gazu w Polsce.

Dzięki temu Energinet – duński partner Gaz-Systemu w projekcie – może wznowić budowę inwestycji we wschodniej części Półwyspu Jutlandzkiego oraz w zachodniej części wyspy Fionii.

Prace na 40-kilometrowym rurociągu we wschodniej Jutlandii oraz 38-kilometrowej trasy w zachodniej Fionii rozpoczną się niezwłocznie. Nowe pozwolenie środowiskowe zawiera kilka dodatkowych wymagań w celu ochrony dzikiej przyrody w trakcie budowy i po jej zakończeniu – podał Gaz-System.

Dzięki temu, zgodnie z deklaracjami Energinet, utrzymany zostaje pierwotny termin uruchomienia gazociągu.


Czytaj też: Polska obejdzie się bez węgla z Rosji, a od gazu odejdziemy w kilka miesięcy


Gazociąg Baltic Pipe

Budowa gazociągu Baltic Pipe w Polsce przebiega zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, tak aby 1 października 2022 roku popłynął do Polski pierwszy gaz z Szelfu Norweskiego – podaje Gaz-System.

Początkowa przepustowość Baltic Pipe od 1 października 2022 roku będzie wynosić ok. 2-3 mld metrów sześciennych w ujęciu rocznym. Natomiast pełna przepustowość – w ilości 10 mld m3 rocznie – zostanie osiągnięta od początku 2023 roku.

Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego na rynek europejski. Inwestycja umożliwi transport gazu z Norwegii na rynki duński i polski, a także do użytkowników końcowych w sąsiednich krajach.

Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii. Projekt realizowany jest przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet.

Czytaj też: