{"vars":{{"pageTitle":"Daszyńska-Muzyczka: Drogą do wyjścia z kryzysu jest wzrost inwestycji infrastrukturalnych i proekologicznych","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-gospodarstwa-krajowego","beata-daszynska-muzyczka","bgk","ekologia","impact-finance20","infrastruktura","inwestycje","kryzys","kryzys-gospodarczy","polska"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"26 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":71683}} }
300Gospodarka.pl

Daszyńska-Muzyczka: Drogą do wyjścia z kryzysu jest wzrost inwestycji infrastrukturalnych i proekologicznych

„Nawet najbardziej konserwatywne światowe instytucje, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, przyznają, że dziś droga do wyjścia z kryzysu prowadzi przez wzrost inwestycji infrastrukturalnych i proekologicznych” – uważa prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

Zdaniem prezes BGK jednym z głównych wyzwań czekających Polskę w najbliższych latach jest przejście na gospodarkę cyfrową i ekologiczną. W tych obszarach konieczne ma być zaangażowanie ogromnych środków, ponieważ nasz kraj wymaga pod tym względem prawdziwej transformacji. Istotny jest także w jej opinii rozwój inwestycji infrastrukturalnych.

Szansą na realizację tych inwestycji ma być zdaniem Daszyńskiej-Muzyczki przede wszystkim wykorzystanie środków publicznych, choć duże znaczenie ma też uruchomienie strumienia inwestycji prywatnych.

„Zainicjowany przez BGK Fundusz Trójmorza idealnie wpisuje się w ten plan wychodzenia z kryzysu. Skupia się on bowiem na inwestycjach infrastrukturalnych – i to nie tylko w Polsce, ale w całym naszym regionie. Zgodnie z jego założeniami duże środki będą na zasadach komercyjnych inwestowane w budowę infrastruktury w trzech kluczowych obszarach: transportu, cyfryzacji oraz energetyki” – mówiła Daszyńska-Muzyczka podczas swojego wystąpienia na konferencji Impact finance’20.

„Tylko w tych trzech obszarach w Europie Środkowo-Wschodniej mamy do czynienia z potrzebami inwestycyjnymi sięgającymi wartości 600 mld euro” – dodała prezes BGK.

Według Daszyńskiej-Muzyczki pozyskanie środków potrzebnych do realizacji inwestycji, które mają na celu odbudowę gospodarki nie może jednak zostać zrealizowane bez zwiększenia poziomu zadłużenia.

„Realizacja zadań inwestycyjnych podnoszących gospodarkę po kryzysie wymaga wykorzystania instrumentów polityki fiskalnej, czyli zwiększenia poziomu długu publicznego i inwestowania środków, które w ten sposób zostały pozyskane” – powiedziała prezes BGK.

Daszyńska-Muzyczka przypomniała, że Bank Gospodarstwa Krajowego w swojej historii wykorzystywał już instrumenty dłużne w celach inwestycyjnych służących wsparciu gospodarki – dzięki m.in. emisji obligacji finansowano bowiem projekty inwestycyjne po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Według szefowej BGK rozwiązania te mają swoje zastosowanie także dzisiaj.

„Zwiększenie możliwości wykorzystania takich mechanizmów jak np. estoński CIT daje z kolei dodatkową przestrzeń do pobudzenia inwestycji prywatnych” – dodała Daszyńska-Muzyczka.

Samorządy muszą znaleźć inne źródła finansowania inwestycji niż środki unijne – wywiad z Mateuszem Walewskim, głównym ekonomistą BGK