{"vars":{{"pageTitle":"Dbanie o zdrowie kobiet się opłaca. To zysk w postaci wzrostu gospodarczego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kobiety","main","menopauza","najnowsze","pkb","pms","praca","wzrost-gospodarczy","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":665126}} }
300Gospodarka.pl

Dbanie o zdrowie kobiet się opłaca. To zysk w postaci wzrostu gospodarczego

Zwiększenie inwestycji w leczenie 10 schorzeń, które dotykają kobiety, może globalnie przyspieszyć rozwój ekonomiczny. Każdy 1 dolar włożony w takie przedsięwzięcia zwróci się w postaci około 3 dolarów wzrostu gospodarczego, uważają eksperci z McKinsey Health Institute.

O jakie schorzenia chodzi? Na pierwszym miejscu McKinsey Health Institute, czyli jednostka non-profit należąca do międzynarodowej firmy konsultingowej McKinsey, wymienia menopauzę, na drugim zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a na trzecim zaburzenia depresyjne. Pozytywny wpływ na PKB ma także zdaniem ekspertów walka z migreną, zaburzeniami lękowymi, chorobą niedokrwienną serca, osteoporozą, astmą, rakiem jajnika czy uzależnieniem od narkotyków.

Większa gotowość do pracy

Według McKinsey Health Institute na przykład zajmowanie się PMS mogło być przyczynić się do tego, że światowa gospodarka zyskałaby 115 mld dolarów.

– Zamiast zakładać, że PMS to „część życia”, istnieją sposoby zarządzania objawami. Analiza z 2020 roku wykazała, że kobiety przyjmujące suplementy wapnia doświadczały mniej objawów PMS, takich jak niepokój czy zatrzymywanie wody, w porównaniu do kobiet, które przyjmowały placebo. Badanie przeprowadzone w Iranie wykazało, że nasilenie i częstość objawów PMS były znacznie niższe w grupie interwencyjnej, której zapewniono edukację i strategie radzenia sobie. Skuteczne interwencje w zakresie PMS mogą pozwolić kobietom na doświadczanie mniejszych dolegliwości, poprawę jakości życia i większą gotowość do pracy – podkreśla McKinsey Health Institute.

Wzrost gospodarczy zależy od kobiet

Eksperci uważają, że udział ekonomiczny kobiet był i będzie głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy:

– Wzrost liczby kobiet uczestniczących w formalnych działaniach gospodarczych od lat 50. XX wieku był głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy i podwyżki płac. Możliwość uczestnictwa w gospodarce korzystnie wpływa również na kobiety indywidualnie. W badaniu przeprowadzonym w 2023 roku, gdy kobiety z całego świata zostały zapytane, czy wolą pracować zawodowo, opiekować się rodziną czy robić obie rzeczy, 70 proc. odpowiedziało, że wolałoby pracować zawodowo lub łączyć obie te sfery – czytamy w najnowszym raporcie McKinsey Health Institute.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.

Jak konkretnie powinno wyglądać dbanie o zdrowie kobiet? Zdaniem ekspertów państwa muszą inwestować w badania i rozwój skoncentrowane właśnie na paniach. Trzeba też większy nacisk położyć na zbieranie i analizę danych z rozbiciem na płeć. Duże znaczenie mają także poprawa dostępu do opieki z uwzględnieniem płci oraz zachęcanie do inwestycji w innowacje zdrowotne dla kobiet.

– Zdrowie kobiet to fundament społecznego dobrobytu i postępu. Poprawa zdrowia i samopoczucia kobiet wywołuje efekt fali, który sięga rodzin, społeczności i narodów. To holistyczne podejście, wsparte wspólnym działaniem i trwałymi inwestycjami, nie tylko zmniejszy przepaść zdrowotną, ale również przyczyni się do poprawy wspólnej globalnej przyszłości – podsumowuje McKinsey Health Institute.

To też może Cię zainteresować: