{"vars":{{"pageTitle":"Deficyt budżetowy w 2022 wyniesie 4,3%. Jest rządowa aktualizacja programu konwergencji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktualizacja-programu-konwergencji","budzet","budzet-2022","dane-makroekonomiczne","deficyt-budzetowy","inflacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"26 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296904}} }
300Gospodarka.pl

Deficyt budżetowy w 2022 wyniesie 4,3%. Jest rządowa aktualizacja programu konwergencji

Ok. 4,3 proc. – tyle według „konserwatywnych prognoz” rządu wyniesie deficyt budżetowy w 2022 roku. Rada Ministrów opublikowała założenia z Aktualizacji Programu Konwergencji na 2022 rok

Zwiększenie zakładanego deficytu budżetowego z 1,8 do 4,3 proc. uwzględnia obecne warunki ekonomiczne, w tym przede wszystkim sytuację związaną z wojną w Ukrainie.

W kolejnych latach deficyt polskiego budżetu ma wynieść 3,7 proc. w 2023 roku i 2,5 proc. w 2024 roku – podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, które odbyło się 26 kwietnia.

Na konferencji podsumowującej posiedzenie premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że to założenia konserwatywne. Jednak są dane (zwłaszcza dotyczące wpływów do budżetu z podatków) wskazujące, że deficyt może być ostatecznie niższy, niż zakłada obecnie rząd, a więc wynieść w 2022 roku mniej, niż 4 proc. – odpowiedział premier na pytanie 300Gospodarki dotyczące założeń ws. deficytu przyjmowanych przez rząd.

Aktualizacja Programu Konwergencji na 2022

Założenia dotyczące deficytu to jeden ze wskaźników z opracowanej dziś przez Radę Ministrów aktualizacji programu konwergencji. To element Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2022-2025.

Pozostałe założenia obejmują m. in.:

Program konwergencji i jego coroczna aktualizacja są elementem procesu nadzoru budżetowego w UE. Program jest przygotowany zgodnie z wytycznymi unijnymi. Polska ma obowiązek przedstawiać program konwergencji i jego aktualizację corocznie Unii Europejskiej.

Z kolei Wieloletni Plan Finansowy Państwa to dokument, który przedstawia średniookresową prognozę sytuacji gospodarczej Polski i jej finansów publicznych. Uchwałę obejmującą aktualny plan przyjął na dziejscym posiedzeniu rząd. Przyjęty plan finansowy będzie podstawą przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2023 roku.

Dzisiejsza aktualizacja uwzględnia gospodarcze skutki wojny w Ukrainie i wydatki na tarcze antyinflacyjne. Do tego dochodzą wydatki na ogłoszoną wczoraj przez premiera pomoc dla kredytobiorców – wskazywał Mateusz Morawiecki na konferencji.

Obecnie ceny prawie wszytkich produktów zależą od jednego człowieka. Wpływa na inflację ma teraz wojna na Ukrainie i Władimir Putin – mówił na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów Morawiecki o źródłach inflacji.

Nie trzymamy się utartych schematów, zamiast tego chcemy rozwiązywać problemy, które się pojawiają (…). Nie uznajemy filozofii państwa jako nocnego stróża, to koncepcja neoliberałów – komentował także premier politykę swojego rządu. Chodzi m.in. o instrumenty takie jak tarcza antyinflacyjna i obniżka PIT.

Zmienione dziś założenia dotyczące wskaźników makroekonomicznych rząd przekaże Unii Europejskiej do końca tego miesiąca.

Czytaj też: