{"vars":{{"pageTitle":"Deweloperzy wzięli się do pracy, liczba mieszkań w budowie rośnie. To odpowiedź na duży popyt","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","deweloperzy","gus","main","mieszkania","najnowsze","nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"21 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":647062}} }
300Gospodarka.pl

Deweloperzy wzięli się do pracy, liczba mieszkań w budowie rośnie. To odpowiedź na duży popyt

Rosnący popyt na mieszkania, napędzany Kredytem 2 procent spowodował, że deweloperzy próbują zwiększyć podaż. Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w listopadzie, wzrosła o jedną trzecią w porównaniu do stanu sprzed roku. Rośnie też liczba wydawanych pozwoleń na budowę. 

W samym listopadzie liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, wzrosła o 32,9 proc. wobec tego samego miesiąca roku poprzedniego i wyniosła 16 107. Podobnie było z pozwoleniami na budowę – ich liczba wzrosła w listopadzie o 6,8 proc. do 20 745.

Ale z drugiej strony w listopadzie liczba rozpoczętych budów była mniejsza niż w październiku. Ekonomiści PKO BP zwracają też uwagę, że po tzw. odsezonowaniu wskaźniki rynku mieszkaniowego w listopadzie zaskoczyły negatywnie: liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów była (po odsezonowaniu) istotnie niższa niż w październiku.

– Jednak trend odbicia od dna po stronie podażowej trwa nieubłaganie, co wspierane jest przed wzrost realnych dochodów ludności, poprawiające się nastroje konsumentów, wzrost cen mieszkań i program Bezpieczny Kredyt 2 proc. – zwracają uwagę w mediach społecznościowych.

Odrabianie strat

Jednak ta zmiana trendu, o której pisze PKO BP, to kwestia ostatnich miesięcy. Przed uruchomieniem kredytu 2 procent aktywność deweloperów była tak niska, że zarówno liczba pozwoleń na budowę, jak i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, są dużo niższe niż w 2022 roku.


Czytaj także: Za wynajem mieszkania nadal płacimy dużo, choć w niektórych miastach stawki spadły


Od stycznia do listopada, czyli w ciągu pierwszych 11 miesięcy tego roku wydano pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy 219,1 tys. mieszkań. To o ponad jedną piątą mniej niż przed rokiem (21 proc.). Najwięcej pozwoleń na budowę otrzymali deweloperzy, choć i oni zanotowali pod tym względem 22-proc. spadek.

Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97 proc. ogółu mieszkań. W pozostałych formach budownictwa odnotowano 6,5 tys. mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (w roku ubiegłym 4,3 tys.) – podaje GUS.

W przypadku liczby rozpoczętych budów spadek jest mniejszy, wynosi bowiem 8 proc. Deweloperzy rozpoczęli budowę 103,4 tys. mieszkań (o 4,6 proc. mniej), a inwestorzy indywidualni 66,8 tys. – o 15,8 proc. mniej.

Spadki widoczne są także w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Od stycznia do listopada 2023 roku przekazano 199 tys. mieszkań, a więc o 7 proc. mniej niż przed rokiem. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 123 tys. mieszkań, tj. o 5,4 proc. mniej niż rok temu.

Zmalała także liczba oddanych do użytkowania innych form budownictwa, tj. spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej. Oddano łącznie 3,9 tys. mieszkań (wobec 3,3 tys. przed rokiem).

Czytaj także: