Liczba mieszkań oddanych do użytku w lutym wyniosła 18 420, o 13,2 proc. więcej niż roku temu. To znacznie lepszy wynik, niż na początku roku.
Z danych GUS wynika, że deweloperzy oddali do użytku w lutym 10 270 mieszkań, o 12,7 proc. więcej, niż w lutym 2021 r.
Rośnie też liczba rozpoczętych budów przez firmy deweloperskie. Po bardzo słabym styczniu, w lutym tego roku rozpoczęli oni budowę 11 320 lokali, o niemal 15 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytku i nowo rozpoczynanych budów to niespodzianka po bardzo złych danych ze stycznia, które wskazywały na pogorszenie koniunktury na rynku mieszkaniowym. Deweloperzy oddali w styczniu do użytku o jedną czwartą mniej mieszkań, niż rok wcześniej. Niemal o połowę spadła liczba lokali, których budowę rozpoczęli.
Szczególnie zaskakujące są dane o rosnącej liczbie rozpoczynanych inwestycji, w obliczu malejącego popyt, co widać przede wszystkim w spadku zainteresowania kredytem hipotecznym i dużej liczby uruchomionych projektów w 2021 r. (w całym poprzednim roku rozpoczęto budowę ponad 277 tysięcy lokali, tak dużej liczby mieszkań w budowie nie mieliśmy co najmniej od 16 lat).
Z drugiej strony choć popyt na kredyt maleje (w lutym liczba wniosków o kredyt hipoteczny w bankach spadła o ponad jedną trzecią, według danych Biura Informacji Kredytowej, o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 30,42 tys. potencjalnych kredytobiorców), to jesteśmy w przededniu szybkiej ekspansji rynku najmu. Portale z ogłoszeniami o nieruchomościach już zauważyły zarówno duży przyrost zapytań, jak i szybsze znikanie nieruchomości z rynku. W ciągu dwóch tygodni od wybuchu wojny na Ukrainie liczba użytkowników OLX, którzy kontaktują się z osobami wynajmującymi swoje nieruchomości, wzrosła o ponad 250 proc., a w przypadku Otodom – aż o 454 procent.
Dane z budownictwa mieszkaniowego świadczą o tym, że zmartwienia o spadek aktywności na tym rynku były przedwczesne. Za to nieco gorsze od oczekiwanych były informacje z całego budownictwa, które w poniedziałek opublikował też GUS.
Według GUS produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 21,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku
Ekonomiści spodziewali się 23,1 proc. rok do roku.