{"vars":{{"pageTitle":"Dlaczego spadają ceny rudy żelaza i węgla koksującego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["australia","dalian-commodities-exchange","eksport","import","rebar","stal","wegiel","zelazo"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 września 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":20353}} }
300Gospodarka.pl

Dlaczego spadają ceny rudy żelaza i węgla koksującego

Chińska cena importowa dla rudy zawierającej 62 proc. żelaza spadła w czwartek o 3,3 proc. do 93,23 dolarów za tonę metryczną.

Na chińskiej giełdzie surowcowej Dalian Commodities Exchange kontrakty futures na rudę żelaza straciły na wartości 4,6 proc. osiągając 638 juanów, czyli nieco poniżej 90 dolarów za tonę, informuje Mining.

Szanghajski rebar – najpopularniejszy na świecie kontrakt na stal – stracił ponad 3 proc.. Zdaniem analityków jest to spowodowane wątpliwościami co do skuteczności bodźców mających na celu poprawę dynamiki rozwoju chińskiej gospodarki.

Spadają też ceny węgla koksującego. Australijska cena eksportowa węgla metalurgicznego spadła o 7 proc. do 122,5 dol. za tonę. To spadek o prawie 70 dolarów za tonę w porównaniu z ceną z początku tego roku. To wszystko w warunkach nadpodaży i ograniczeń importowych nałożonych przez Pekin.

Analitycy mówią o prawdopodobieństwie dalszej “panicznej wyprzedaży” surowca – na rynku jest duża dostępność niższej jakości węgla koksującego z importu drogą morską, a także rośnie ryzyko związane z długim i niepewnym procesem odprawy celnej.

>>> Czytaj też: Indie wyprzedzą Chiny i zostaną największym importerem węgla koksującego na świecie