{"vars":{{"pageTitle":"Długie weekendy w 2024 roku. Będzie kilka okazji, by wydłużyć sobie czas wolny od pracy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["2024-rok","boze-cialo","boze-narodzenie","dlugie-weekendy","dni-wolne-od-pracy","main","najnowsze","praca","swieta","swieto-wojska-polskiego","urlop","wielkanoc"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"2 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":651007}} }
300Gospodarka.pl

Długie weekendy w 2024 roku. Będzie kilka okazji, by wydłużyć sobie czas wolny od pracy

W tym roku do wykorzystania mamy potencjalnie 8 długich weekendów. Trzy z nich mogą być nawet bardzo długie. Jak to wygląda w kalendarzu?

Liczba długich weekendów zależy od tego, jak wykorzystamy 10 dodatkowych dni wolnego przysługujących w związku z różnymi świętami.

Pierwszą szansę na przerwę od pracy daje nam styczeń. Trzech Króli będziemy obchodzili w sobotę 6 stycznia. To oznacza, że osoby, które mają umowę o pracę i zatrudnione są w pełnym wymiarze, dostaną dodatkowy dzień wolny za sobotnie święto.

Jeśli zatrudniający wskaże 5 stycznia, to już pierwszy weekend tego roku można sobie przedłużyć i to bez wykorzystywania dni urlopowych. A jeżeli ktoś uzna, że trzydniowy długi weekend to za mało, może sięgnąć po zaległy urlop z puli z 2023 r. i nieco go sobie wydłużyć.

Szanse na ponad tydzień odpoczynku

Kolejną szansę na dłuższą przerwę od oglądania oblicza szefów przyniosą święta wielkanocne. Niedziela wielkanocna przypada w tym roku 31 marca. Poniedziałek wielkanocny jest dniem wolnym od pracy. Jeżeli weźmiemy cztery dni urlopu od 2 do 5 kwietnia (wtorek – piątek), będziemy mogli skorzystać z 9 dni wytchnienia od pracy w okresie od 30 marca do 7 kwietnia.

Następnej kumulacji wolnych dni możemy spodziewać się w maju. Święto Pracy (środa) i Święto Konstytucji 3 Maja (piątek) można połączyć jednym dniem urlopu (2 maja) i w rezultacie odpoczywać przez 5 dni. Gdy dodamy do tego jeszcze 29 oraz 30 kwietnia, to otrzymamy siedmiodniowy urlop. Jednak korzystny pod względem urlopowym jest nie tylko początek maja, ale i jego końcówka. Przedostatniego dnia maja obchodzili będziemy Boże Ciało. Żeby zapewnić sobie 4 dni odpoczynku, wystarczy wziąć wolne 31 maja.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Na kolejną możliwość odpoczynku z wykorzystaniem dni ustawowo wolnych od pracy trzeba będzie poczekać do 15 sierpnia. Tego dnia nad Wisłą obchodzone są Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dlatego dodatkową przerwę od pracy można zaplanować sobie na czas od 15 do 18 sierpnia. Jedyne co należy zrobić, to wziąć 1 dzień urlopu. Sierpień to jeden z wakacyjnych miesięcy, więc nie powinno być z tym problemu.

A co z końcówką roku?

Korzystny dla urlopowiczów będzie także listopad tego roku. Dzień Wszystkich Świętych 1 listopada przypada w piątek a Święto Niepodległości 11 listopada w poniedziałek. To oznacza, że bez wykorzystywania dni z puli urlopowej, będziemy mieli dwa długie weekendy.

Jest jeszcze grudzień. W tym roku pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia to środa (25 grudnia) i czwartek (26 grudnia). Należy zatem jedynie wziąć urlop 23-24 grudnia oraz 27 grudnia. Tylko 3 dni z urlopu wystarczą do otrzymania 9 dni bez obowiązków zawodowych. A jeżeli w puli urlopowej zostanie jeszcze kilka dni wolnego, można wydłużyć przerwę od pracy do końca roku by z naładowanymi bateriami powitać 2025 rok.

To też może Cię zainteresować: