DocPlanner, polska platforma rezerwacyjna usług medycznych, według nieoficjalnych informacji dołączyła do grona tzw. jednorożców (unicorn), czyli startupów technologicznych, których wycena przekracza 1 mld dol.
To oznacza, że DocPlanner stał się pierwszą w historii polską firmą technologiczną, której wartość światowi inwestorzy wycenili na ponad 1 miliard dolarów (prawie 3,9 mld zł).
Informację o przekroczeniu tego progu podał specjalistyczny londyński portal unquote, specjalizujący się w pisaniu o transakcjach na rynkach niepublicznych, czyli private equity i venture capital.
Według anonimowych źródeł unquote, w sierpniu tego roku DocPlanner zakończył nieujawnioną rundę finansowania po wycenie jednorożca.
Oznacza to, że inwestorzy, którzy analizowali polski startup uznali, że szereg składowych wskaźników wyceny firmy (jak np. jej obecny (lub przyszły) potencjał zarobków, strategia, zarząd, patenty lub posiadane technologie itp.) sprawiają, że firma jest warta ponad 1 mld dolarów.
Jak dodaje unquote, nie wiadomo, ile pieniędzy na rozwój w ostatniej rundzie pozyskał DocPlanner, ale informatorzy portalu wskazali, że kolejna nieujawniona runda finansowania jest spodziewana w ciągu roku.
Co to jest DocPlanner?
Założony w Polsce w 2012 roku przez Mariusza Gralewskiego DocPlanner zajmuje się tworzeniem i zarządzaniem serwisami umożliwiającymi umawianie wizyt lekarskich i recenzowanie usług medycznych przez pacjentów. Dzięki wykorzystaniu usług SaaS (Software as a Service) pomaga także samym lekarzom w administrowaniu ich przepływem pracy.
Z serwisów należących do DocPlannera korzysta około 30 mln pacjentów w 15 krajach, umawiających około 1,5 mln wizyt każdego miesiąca. W firmie zatrudnionych jest w sumie ponad 1 tys. osób.
DocPlanner jest właścicielem m.in. serwisu ZnanyLekarz.pl.
Pierwszy w Polsce
Mimo stabilnego wzrostu środowiska rozwoju startupów, Polska do tej pory nie mogła pochwalić się ani jednym krajowym jednorożcem. Pod tym względem przegrywaliśmy z niektórymi rywalami z naszego regionu – np. Rumunią i Litwą.
Ten stan rzeczy trwał nawet mimo tego, że rok 2020 był dobry dla polskich startupów – fundusze venture capital, czyli firmy inwestycyjne inwestujące w startupy, wpompowały w zeszłym roku w rozwój młodych firm technologicznych 2,1 mld zł, a łączna kwota inwestycji wzrosła o 70 proc. rok do roku.
Jak pisaliśmy w maju tego roku, Booksy, Brainly i właśnie Docplanner były typowane jako trzy polskie startupy, które mają szansę na uzyskanie statusu „jednorożca” najszybciej (tutaj można znaleźć listę top 10 najwyżej wycenianych polskich startupów według stanu na 2020 rok), a jak się teraz okazało, wyścig wygrał główny faworyt, czyli warszawski DocPlanner.
Według stanu na maj tego roku, najwyżej wycenianym jednorożcem z Europy Środkowo-Wschodniej jest rumuński UIPath (35 mld dol.), tworzący systemy automatyzujące pracę biurową, czyli Robotic Process Automation. Wyceny 1 mld dolarów przekroczyły np. litewska firma Vinted, tworząca platformę internetową do handlu odzieżą używaną czy estoński Bolt.
Obecnie szacuje się, że na całym świecie jest niespełna 900 firm-jednorożców, z czego ponad 400 w Stanach Zjednoczonych. A gdzie w Europie jest najwięcej jednorożców? W zeszłym roku dziennikarze portalu Sifted stworzyli listę europejskich „unicornów”.
Pod względem kraju pochodzenia listę bezwzględnie zdominowała Wielka Brytania. Wśród w sumie 60 europejskich jednorożców znalazło się 26 firm brytyjskich, czyli niemal trzykrotnie więcej niż w drugich pod tym względem Niemczech (w których działa 9 jednorożców). Dodatkowo, w sumie aż 19 wymienionych na liście firm zlokalizowanych było w Londynie.
Według wyliczeń Sifted, 7 europejskich jednorożców pochodziło w zeszłym roku z Francji, 4 – z Holandii, 3 – ze Szwajcarii, 2 – ze Szwecji i Hiszpanii, a po jednym – z Finlandii, Norwegii, Estonii, Belgii, Litwy, Cypru i Rumunii.
Na liście zabrakło firm pochodzących z państw o dużych i rozwiniętych gospodarkach, takich jak Włochy czy Austria. Na zeszłorocznej liście europejskich jednorożców nie było także ani jednej firmy z Polski.
Polecamy także: