{"vars":{{"pageTitle":"Dodatek węglowy 3000 plus. Rząd zajmie się projektem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-wegla","dodatek-weglowy","energetyka","kryzys-energetyczny","najnowsze","wegiel-kamienny"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":328883}} }
300Gospodarka.pl

Dodatek osłonowy „3000 plus”. Rząd przyjął projekt ustawy [AKTUALIZACJA]

Dodatek osłonowy dla gospodarstw domowych wykorzystujących do ogrzewania węgiel ma wynieść 3000 zł. Projekt ustawy o dodatku przyjęła Rada Ministrów, teraz trafi on do Sejmu.

Rozwiązanie ma być wsparciem dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce. Chodzi o pokrycie części kosztów wynikających z bardzo wysokich wzrostów cen węgla.

Dodatek osłonowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku osłonowym dla gospodarstw domowych używających węgla do ogrzania mieszkań – podała ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa. Projekt nowego prawa był głównym tematem obrad Rady Ministrów we wtorek 19 lipca.

Dodatek węglowy ma wynieść 3 000 złotych i będzie przyznawany jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe.

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, gdzie do ogrzewania używany jest piec na węgiel. Chodzi o:

Dodatek otrzymają osoby, które do opalania w tych piecach używają węgla kamiennego, brykietu lub peletu zawierającego co najmniej 85 procent.

W projekcie nie ma kryterium dochodowego. Aby otrzymać dopłatę, wystarczy złożyć do 30 listopada 2022 roku odpowiedni, zestandaryzowany wniosek. Przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń zajmą się gminy.

Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Chodzi o funkcjonujący od zeszłego roku rejestr, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Dopłatę będą mogli otrzymać zarówno odbiorcy, którzy dopiero będą chcieli kupić węgiel, jak i ci, którzy już się w niego zaopatrzyli.

Węgiel coraz droższy

W 2022 roku na rynku unijnym i krajowym bardzo drożeją paliwa. To wynik oddziaływania szeregu nakładających się na siebie czynników, m.in. ożywienia gospodarczego po pandemii Covid-19 oraz inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę – podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. To właśnie ten resort jest odpowiedzialny za projekt.

Jednym z drożejących paliw jest węgiel. Na polskim rynku jest on niezwykle drogi albo nie ma go wcale. Polska natomiast najsilniej spośród krajów UE wykorzystuje węgiel do ogrzewania budynków mieszkalnych.

Niedawno w związku z tym rząd i parlament przyjęły ustawę, która zakładała dopłaty dla firm do sprzedaży węgla po obniżonej cenie. Jednak zainteresowanie sektora prywatnego tym rozwiązaniem było nikłe – wskazywal na konferencji prasowej rzecznik rządu.

Węgla nie tylko nie da się kupić po cenie proponowanej przez rząd, ale w ogóle brak go na polskim rynku. Stąd też zlecono w trybie awaryjnym zakup 4,5 mln ton węgla dwóm spółkom Skarbu Państwa: Węglokoksowi i PGE.

Polecamy też: