{"vars":{{"pageTitle":"Domowa elektrownia wiatrowa – pomysł wart milion złotych. Zbliża się półfinał Wielkiego Wyzwania: Energia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-domowa","elektrownia-wiatrowa","fundusze-europejskie","narodowe-centrum-badan-i-rozwoju","nowe-technologie","wielkie-wyzwanie-energia","wynalazki"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"18 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":135818}} }
300Gospodarka.pl

Domowa elektrownia wiatrowa – pomysł wart milion złotych. Zbliża się półfinał Wielkiego Wyzwania: Energia

Dzięki Funduszom Europejskim Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zorganizowało pierwsze w Polsce „Wielkiego Wyzwania: Energia”. Do końca maja spośród 69 prac NCBR wybierze 40, które przejdą do półfinału i zawalczą o milion złotych nagrody.

Elektrownia wiatrowa w ogródku

„Wielkie Wyzwanie: Energia” to inicjatywa NCBR, której zadaniem jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowym zużyciu prądu. Celem tych zawodów jest efektywne wytwarzanie i magazynowanie prądu z wiatru, w warunkach przydomowych i przy niewielkich prędkościach wiatru.


Więcej o konkursie opowiedział nam jego koordynator Maciej Malski-Brodzicki.


Uczestnicy – samodzielnie lub w zespołach – budują prototyp małej elektrowni wiatrowej o określonych parametrach. Wyzwanie podjęli naukowcy, studenci, a także „garażowi” wynalazcy.

Przebieg konkursu

W ćwierćfinale uczestnicy przesłali wideo, na którym przedstawiali działanie swojego urządzenia do przekształcania energii kinetycznej z wiatru w elektryczną. Na podstawie tych materiałów NCBR wybierze 40 zespołów, które przejdą do półfinału.

Potem półfinaliści przygotują prototypy swoich urządzeń do wizyt gospodarczych. Na to jest czas do przełomu czerwca i lipca. W tym etapie na urządzenia zostanie skierowany sztuczny wiatr o zmiennej prędkości. NCBR zmierzy poszczególne parametry prototypów.

Do finału dotrze tylko dziesięć zespołów. Jak jednak mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR, zwycięzcami będą wszyscy, którzy podjęli wyzwanie. Jury wybierze też trzy projekty o największym potencjale w kategorii „wzornictwo”.

Finał odbędzie się na warszawskim Stadionie Narodowym. Wtedy prototypy będą podłączone do instalacji pomiarowych, które wskażą najlepsze urządzenie. Dla jego twórcy przewidziano nagrodę w wysokości miliona złotych.

Szansa dla polskich wynalazców

„Te rozwiązania to nowe kompetencje, które zasilą rodzimy rynek turbin wiatrowych i mają szansę przyciągnąć inwestorów”, powiedział Kamieniecki.

„Naszym celem jest pobudzenie powstawania i rozwijania przełomowych technologii wydajnych urządzeń energetyki wiatrowej oraz promowanie pozyskiwania energii z OZE”, dodał.

Według NCBR, technologia zaprezentowana przez uczestników może przyczynić się do transformacji energetycznej Polski. Rządowa agencja NCBR rozpoczęła też dziewięć innych przedsięwzięć, finansowanych z Funduszy Europejskich, które wpisują się w politykę dekarbonizacji gospodarki zawartą w „Europejskim Zielonym Ładzie”.

PGE będzie współpracować z polskimi i duńskimi uniwersytetami, by rozwijać morską energetykę wiatrową