{"vars":{{"pageTitle":"Dopłaty dla producentów nawozów: projekt trafił do KPRM","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","doplaty-do-nawozow","gaz","najnowsze","nawozy","producenci-nawozow","rolnictwo"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"22 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":358527}} }
300Gospodarka.pl

Dopłaty dla producentów nawozów: projekt trafił do KPRM

Projekt dopłat dla producentów nawozów, związany z rosnącymi cenami gazu, został złożony do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, poinformował wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Szacowany koszt proponowanych rozwiązań to 1-2 mld zł w zależności od cen gazu w br.

Projekt wsparcia dla producentów nawozów był opracowywany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wraz z Ministerstwem Aktywów Państwowych (MAP).

– Właściwie my mamy program gotowy. Złożyliśmy go do Kancelarii Premiera. Dotyczy dopłat czy właściwie pokrywania strat fabryki nawozów – powiedział Kowalczyk w Radiu Plus.

– Polega na tym, że fabryka nawozowa produkuje nawozy, ale żeby one były tanie i akceptowalne dla rolników, to niestety produkuje ze stratą. Więc my mówimy, że pokrywamy te straty. I właściwie cała rzecz polegała na tym, że mogłaby być to niedozwolona pomoc publiczna, dlatego nie został ten program wdrożony – dodał.

Dodał, że „wniosek jest złożony w KPRM i właśnie czeka na zatwierdzenie„.

Pytany, jaki to byłby poziom cen, po wprowadzeniu proponowanego rozwiązania Kowalczyk powiedział:

– Mówiłem, żeby to był poziom cen między 3 a 4 tys. zł, np. za saletrę amonową, które to ceny sięgają rzędu 7 czy 8 tys. złotych.

Przypomniał, że projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej zakłada dopuszczenie pomocy publicznej dla producentów nawozów.

Odnosząc się do kosztów budżetowych, wskazał:

– To mogą być obciążenia rzędu 1-2 mld złotych […] na przykład w tym roku”.

Zastrzegł, że zależy to od tego, jak kształtować się będą ceny gazu w najbliższych miesiącach.

Z końcem sierpnia br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział mechanizm interwencji na rynku nawozów. Miał on zostać wypracowany przez Kowalczyka, a także wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

 

Ceny opakowań mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. To zła wiadomość dla wielu branż