{"vars":{{"pageTitle":"Dopłaty do gazu coraz bliżej. Sejm przyjął ustawę o dodatkach do ogrzewania","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","ceny-paliw","ceny-wegla","dodatek-oslonowy","doplaty","doplaty-do-gazu","doplaty-do-ogrzewania","doplaty-do-wegla","najnowsze","sejm"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":349783}} }
300Gospodarka.pl

Dopłaty do gazu coraz bliżej. Sejm przyjął ustawę o dodatkach do ogrzewania

Będą dopłaty do gazu, pelletu i drewna. Sejm przyjął właśnie ustawę o o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Za przyjęciem ustawy głosowało 293 posłów, przeciw było 22, wstrzymało się 112.

Najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza ustawa, to zamrożenie taryf na ciepło systemowe oraz wprowadzenie dodatków osłonowych do ogrzewania.

Ograniczenie wzrostu cen ciepła

Ustawa wprowadza tzw. średnie ceny wytworzenia ciepła z rekompensatą. Ciepłownie, w których koszty wytworzenia ciepła będą wyższe od określonych ustawą, będą zobowiązane stosować w rozliczeniach z klientami ceny z rekompensatą.

Różnica ma być im zwrócona ze środków publicznych. Rekompensaty będą wypłacane przez gminy.

Obowiązek stosowania maksymalnych stawek za ciepło będzie działał między 1 października 2022 r. a 30 kwietnia 2023 r.

Według wcześniejszych wypowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy taki mechanizm zapewnia, że maksymalny pułap podwyżek cen w porównaniu do starych taryf będzie wynosił 42 proc.

Dopłaty do ogrzewania

Drugą częścią wsparcia są dodatki osłonowe. Mają działać analogicznie, jak dodatek węglowy.

Dopłaty do ogrzewana otrzymają ci, którzy nie załapali się na dodatek węglowy, bo do ogrzewania wykorzystują inne paliwa.

Ustawa wyróżnia kilka grup odbiorców, z których każda otrzyma dodatek w innej wysokości. Jak tłumaczy rząd, zróżnicowanie wysokości dodatku wynika z tego, że konkretne paliwa zdrożały w różnym stopniu.

Dodatki osłonowe otrzymają więc osoby używające do ogrzewania pellletu, drewna, oleju opałowego i gazu LPG.

Podobnie jak w przypadku dodatku węglowego, podstawą do określenia, czy dodatek się nam należy, będzie złożenie deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklaracja złożona w CEEB opisuje rodzaj źródła ciepła w danym budynku.

Ile wyniosą dodatki osłonowe

Dodatek będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe, w których źródłem ciepła jest:

Dodatki osłonowe mają zostaną wypłacone jednorazowo. Wyniosą odpowiednio:

Wniosek o wypłatę dodatku będzie można złożyć w gminie. To ona ma wypłacać dopłaty. Ostatecznym terminem złożenia wniosku jest 30 listopada 2022 roku. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrzone.

Teraz ustawą o dopłatach zajmie się Senat. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 7 września. Koszt wejścia w życie ustawy rząd ocenia na ponad 11 mld zł.


Polecamy też: