{"vars":{{"pageTitle":"Duża część Polaków nadal nie ma węgla na zimę – wynika z badań CBOS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["cbos","energetyka","najnowsze","ogrzewanie-weglem","wegiel"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"18 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":371654}} }
300Gospodarka.pl

Duża część Polaków nadal nie ma węgla na zimę – wynika z badań CBOS

Aż 36 proc. gospodarstw domowych, które wzięły udział w badaniu CBOS twierdzi, że nie ma żadnych zapasów węgla przed zimą. Choć i tak jest pod tym względem lepiej, niż w sierpniu.

Według badania przeprowadzonego w dniach 3-13 października około 18 proc. ankietowanych deklaruje, że w ich przypadku zapasy węgla są wystarczające. CBOS zwraca uwagę, że odsetek gospodarstw domowych, które są już zaopatrzone w węgiel od sierpnia się podwoił (z 9 proc. do 18 proc.).

Jednak nadal duża część nie ma żadnych zapasów węgla – brak zapasów tego surowca w swoim gospodarstwie domowym deklaruje 36 proc. ankietowanych. To 4 punkty mniej niż w drugiej połowie sierpnia.

Spora grupa – 29 proc., a więc o 6 punktów mniej niż poprzednio – twierdzi, że ma jedynie niewielkie zapasy tego surowca.

Kolejne 16 proc. przyznaje, że ma już spore zapasy węgla, ale nie wystarczą one na cały sezon grzewczy.

Niedobory węgla to efekt embarga na import tego surowca z Rosji, jakie wprowadziła Polska i cała UE po ataku Rosji na Ukrainę. Premier Mateusz Morawiecki już w lipcu wydał decyzję nakazującą dwóm spółkom Skarbu Państwa, Węglokoksowi i PGE Paliwa, sprowadzenie w tym sezonie grzewczym 5 mln ton węgla z innych krajów.

W międzyczasie rząd zaproponował, aby to samorządy brały udział w dystrybucji węgla. Projekt ustawy zakłada, że węgiel dystrybuowany przez samorządy może kosztować maksymalnie do 1,5 tys. zł brutto za tonę.

Proponowane rozwiązanie wspomoże budżety gospodarstw domowych, a przede wszystkim istotnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego najbardziej potrzebujących.

Więcej o węglu piszemy tutaj: