{"vars":{{"pageTitle":"Duże przejęcie na rynku palladu. To surowiec cenniejszy niż złoto i potrzebny do produkcji smartfonów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["pallad","rosja","rpa","surowce","technologie","wydobycie"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"12 grudnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":34161}} }
300Gospodarka.pl

Duże przejęcie na rynku palladu. To surowiec cenniejszy niż złoto i potrzebny do produkcji smartfonów

Południowoafrykańska firma Impala Platinum Holdings (Implats) otrzymała zgodę od regulatora na przejęcie kanadyjskiego przedsiębiorstwa North American Palladium (NAP).

Zawarcie transakcji wartej 758 mln dol. po raz pierwszy zostało ogłoszone w październiku. Po tym jak pozytywną opinię wydały organy antymonopolowe spodziewaną datą finalizacji umowy jest 13 grudnia.

Dlaczego to ważne? Pallad to w tej chwili jeden z najbardziej wartościowych surowców naturalnych na świecie. 

Obecnie rynkowa cena jednej uncji palladu przekracza 1900 dol., co stanowi historyczny rekord.  Dla porównania – cena jednej uncji złota wyniosła wczoraj 1472 dolary.

Pallad to także pierwiastek o dużym – i wciąż rosnącym – znaczeniu dla przemysłu: jest wykorzystywany przy produkcji wodorowych ogniw paliwowych służących do napędzania pojazdów elektrycznych, a także w elektronice do produkcji elementów komputerów i smartfonów.

Dlaczego wspomniana transakcja jest ważna dla rynku? Południowoafrykański Implats to czwarty największy producent palladu na świecie – jego wydobycie w 2018 roku wyniosło niespełna 850 tys. uncji.

Z kolei North American Palladium to szósty największy globalny producent tego surowca i największy jego producent w Ameryce Północnej – jego roczne wydobycie w 2019 roku szacowane jest na ok. 250 tys. uncji palladu.

Przejęcie pozwoli skupionemu dotychczas na wydobyciu na kontynencie afrykańskim Implatsowi na rozpoczęcie działalności w skali globalnej i dywersyfikacji portfolio.

Dlaczego ceny palladu tak gwałtownie rosną? RPA, kraj pochodzenia firmy Impala Platinum Holdings, jest obecnie drugim po Rosji największym producentem palladu na świecie.

W ostatnim czasie południowoafrykańskie kopalnie palladu wstrzymały produkcję surowca ze względu na przerwy w dostawach prądu spowodowane problemami zadłużonego dostawcy i producenta energii – firmy Eskom Holdings SOC Ltd.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że fiasko ratowania tej firmy eksperci Saxo Banku umieścili na swojej liście 10 szokujących prognoz, które mogą wstrząsnąć globalną gospodarką w 2020 roku.

Upadek Eskomu, mimo podjęcia przez rząd RPA prób jego ratowania, mógłby bowiem doprowadzić całe państwo do bankructwa.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.

>>> Polecamy: Finlandia udostępni wszystkim obywatelom UE darmowy kurs ze sztucznej inteligencji