{"vars":{{"pageTitle":"Dzień Ziemi. Rynek pracy nie jest obojętny na zmiany klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300klimat","esg","miejsca-pracy","najnowsze","praca","zielone-inwestycje","zielone-miejsca-pracy","zielony-lad"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":704927}} }
300Gospodarka.pl

Dzień Ziemi. Rynek pracy nie jest obojętny na zmiany klimatu

Unijne regulacje zobowiązują firmy do wprowadzenia znaczących zmian w coraz szybszym tempie. W Dniu Ziemi warto przypomnieć o tym, że walka o lepszy klimat przenika każdą sferę życia. Wpływa także na rynek pracy.

Do 2030 roku nastąpią istotne zmiany na rynku pracy. Jak wynika z analizy Konfederacji Lewiatan, transformacja będzie dotyczyć nie tylko branży energetycznej, ale także wszystkich sektorów, korzystających z tradycyjnych źródeł energii.

Zmniejszenie liczby miejsc pracy będzie szczególnie widoczne w branżach emitujących duże ilości gazów cieplarnianych. Z prognoz wynika, że tylko w obszarze górnictwa i wydobycia, liczba zatrudnionych zmniejszy się o 87 tys.


Czytaj także: Miliardy euro z KPO na zielone inwestycje w polskich miastach. Jest umowa


Europejski Zielony Ład niesie ze sobą konieczność wprowadzenia wielu zmian, w tym w zakresie tworzenia nowych, bardziej zrównoważonych ekologicznie miejsc pracy. Choć nie sposób jeszcze jednoznacznie i dokładnie określić skali tych zmian, można się spodziewać, że „zielone miejsca pracy” będą klasyfikowane ze względu na sektor, wpływ na środowisko czy metody produkcji – mówi Danuta Protasewicz, managerka w Grafton Recruitment, firmie, zajmującej się rekrutacjami.

Jednocześnie z danych PARP wynika, że w ramach czekającej nas transformacji energetycznej do 2030 roku powstanie około 300 tys. nowych miejsc pracy. W przemyśle przetwórczym przewiduje się wzrost liczby pracujących o około 50 tys., co oznacza wzrost o 1,6 proc. w porównaniu z 2021 r.

Z kolei w sektorze budowlanym spodziewana jest stabilizacja poziomu zatrudnienia na poziomie 1,2-1,25 mln. W transporcie i magazynowaniu liczba pracujących ma zwiększyć się o niemal 116 tys., co przekłada się na wzrost o prawie 11 proc.

Polska ma wiele do nadrobienia

Wyzwania ekologiczne znajdują odzwierciedlenie również w europejskich inwestycjach. Jak wynika z raportu PwC „The Net Zero Future 50”, inwestycje w technologie klimatyczne w Europie Środkowo-Wschodniej wzrosły z 10,6 mln dol. w 2013 r. do 398 mln USD w 2020 r. i ponad 502 mln USD tylko w I połowie 2021 r.

Jednocześnie, Polska miała pozyskać jedynie 4,6 proc. Finansowania zielonych technologii. Znacznie lepiej wygląda to choćby w Estonii czy Litwie, gdzie ten sam wskaźnik wynosi prawie 75 proc.

Europejski Zielony Ład to zbiór reform, który ma na celu zahamowanie zmian klimatycznych. Zgodnie z jego postanowieniami do 2050 roku kraje członkowskie mają stać się neutralne dla środowiska, nie powodując jego dalszej degradacji. Nowe regulacje będą dotyczyć praktycznie każdej znanej nam branży, na czele z produkcyjną – komentuje Katrzyna Kloc-Pawlik, ekspert ds. rekrutacji w Grafton Recruitment.

Zielone miejsca pracy

Zmiany oznaczają, że w jedne zawody zostaną zastąpione innymi. Na przykład, osoby pracujące obecnie przy produkcji silników spalinowych mogą znaleźć zatrudnienie przy produkcji ogniw do samochodów elektrycznych. To tak zwane „zielone miejsca pracy”.

Zielone miejsca pracy to te, które przyczyniają się do zachowania lub przywrócenia stanu środowiska, niezależnie od tego, czy występują w tradycyjnych, czy rozwijających się „zielonych” sektorach. Są one związane z działaniami, które wpływają pozytywnie na zwiększanie efektywności energetycznej i surowcowej, ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, minimalizację odpadów i zanieczyszczeń, ochronę i odtwarzanie ekosystemów oraz wspieranie adaptacji do skutków zmian klimatu – komentuje Danuta Protasewicz.

Coraz większe znaczenie ma również ESG (ang. Environmental, Social, Governance), czyli punktacja firm w kontekście społecznej odpowiedzialności biznesu. Na jej podstawie w coraz większym stopniu pracę będą podejmowali przedstawiciele najmłodszego na rynku pokolenia. Pew Research Center w USA wskazuje, że już dzisiaj zobowiązania ESG ceni sobie ponad połowa (55 proc.) aplikujących.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Ten czynnik może stać się EVP (ang. Employee Value Proposition), czyli propozycją wartości dla pracownika, która wyróżnia organizację na rynku pracy. Podkreślanie, jak firma przyczynia się do ochrony środowiska i jakie korzyści płyną z tego dla zatrudnionych, może przyciągnąć talenty zainteresowane zrównoważonym rozwojem.

Obserwujemy coraz większe zaangażowanie firm w tworzenie zielonych miejsc pracy oraz wdrażanie strategii zrównoważonego rozwoju. Jest to wyraźna odpowiedź na rosnące oczekiwania społeczne oraz regulacje dotyczące ochrony środowiska. Naszym celem jest znalezienie najlepszych talentów, które nie tylko sprostają wymaganiom dzisiejszego rynku pracy, ale także przyczynią się do budowy bardziej zrównoważonej przyszłości – wyjaśnia Katarzyna Kloc-Pawlik.

Oprac. Emilia Derewienko

Czytaj także: