{"vars":{{"pageTitle":"Stopy procentowe w strefie euro w górę. EBC podjął decyzję","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ebc","euro","europejski-bank-centralny","main","makroekonomia","najnowsze","polityka-pieniezna","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":477097}} }
300Gospodarka.pl

Stopy procentowe w strefie euro w górę. EBC podjął decyzję

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Tym samym stopa refinansowa EBC wzrosła do poziomu 4,25 proc. 

Decyzja EBC jest zgodna z oczekiwaniami ekspertów, którzy oczekiwali 25-punktowej podwyżki.

– Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych odzwierciedla przeprowadzoną przez Radę Prezesów ocenę perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji od poprzedniego posiedzenia, przewiduje się, że inflacja do końca roku jeszcze spadnie, lecz przez dłuższy czas będzie przekraczać docelowy poziom – podał EBC w komunikacie.

Radę Prezesów EBC niepokoi inflacja bazowa, która – jak napisano – w ujęciu łącznym pozostaje wysoka.

– Celem przyszłych decyzji Rady Prezesów będzie zapewnienie, by podstawowe stopy procentowe EBC znajdowały się na poziomach wystarczająco restrykcyjnych tak długo, jak będzie to konieczne do szybkiego powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie. Rada Prezesów utrzyma oparte na danych podejście do ustalania odpowiedniego stopnia i czasu trwania restrykcyjności – podano po posiedzeniu.

Podwyżka stóp w strefie euro to kolejna taka decyzja, jaką podjął duży liczący się bank centralny. W środę 26 lipca stopy podniosła amerykańska Rezerwa Federalna. Stopy procentowe w USA są najwyższe od 22 lat.


Zobacz: To kluczowa decyzja dla kursu dolara. Kolejna podwyżka stóp w USA jest już faktem


Jeszcze przed posiedzeniem EBC eksperci wskazywali, że bank centralny strefy euro jest w nieco trudniejszej sytuacji, niż amerykański Fed. Inflacja w eurolandzie spada wolniej, niż w Stanach Zjednoczonych, a gospodarka hamuje znacznie szybciej.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


To stawia przed EBC poważny dylemat jak prowadzić politykę pieniężną, by zwalczać inflację nie wpychając jednocześnie europejskiej gospodarki w głębszą recesję.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy: