{"vars":{{"pageTitle":"EBC z restrykcyjną polityką pieniężną. Allianz Trade prognozuje podwyżki stóp","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","ebc","europejski-bank-centralny","inflacja","najnowsze","prognozy-ekonomiczne","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"24 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597823}} }
300Gospodarka.pl

EBC z restrykcyjną polityką pieniężną. Allianz Trade prognozuje podwyżki stóp

Ekonomiści Allianz Trade spodziewają się, że Europejski Bank Centralny utrzyma restrykcyjną ścieżkę polityki pieniężnej. Posiedzenie EBC już w czwartek 27 lipca. Wtedy zapadną decyzje, które wpłyną też na polską gospodarkę. 

W opinii ekspertów Allianz Trade EBC podwyższy stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Dodatkowo ekonomiści są zdania, że we wrześniu stopy procentowe również się podniosą, by na koniec roku wynieść 4 proc.

Przyszłe zmiany stóp procentowych zależą od trzech czynników, ocenia Allianz Trade. Chodzi o napływające dane gospodarcze i finansowe, dynamikę inflacji bazowej oraz siłę transmisji polityki pieniężnej.

Strefa euro i jej gospodarka prawdopodobnie pozostanie w technicznej recesji, odnotowując kolejny kwartał ujemnego wzrostu w II kwartale, podczas gdy inflacja pozostaje niewygodnie wysoka, a zaostrzające się warunki finansowania obciążają aktywność krajową – napisano w komunikacie Allianz Trade.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


EBC utrzyma restrykcyjne nastawienie do 2024 roku. Prawdopodobnie zacznie je luzować dopiero wtedy, kiedy prognoza z grudnia tego roku (lub marca 2023 roku) wykaże, że inflacja zbliża się do celu ustalonego przez bank. Określono go na poziomie 2 proc.

Allianz Trade zwraca jeszcze uwagę na rozbieżności między prognozami inflacyjnymi pracowników EBC i krajowych banków centralnych Eurosystemu (KBC). W tym kontekście obawia się, że stabilność finansowa i zdolność obsługi zadłużenia mogą upolitycznić decyzję o obniżkach stóp w drugiej połowie przyszłego roku.

Wpłynie to również na to, jak szybko realne stopy procentowe faktycznie wzrosły i w jakim stopniu zacieśniają warunki finansowania bez dalszych podwyżek stóp – stwierdzają ekonomiści.

opracowała Emilia Siedlaczek

Czytaj także: