{"vars":{{"pageTitle":"EBOR: Polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 3,5 proc., najmniej w regionie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ebor","europa-srodkowo-wschodnia","europejski-bank-odbudowy-i-rozwoju","gospodarka","kraje-baltyckie","main","makroekonomia","polska","prognozy","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"13 maja 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":53381}} }
300Gospodarka.pl

EBOR: Polska gospodarka w 2020 roku skurczy się o 3,5 proc., najmniej w regionie

Z powodu pandemii koronawirusa PKB Polski spadnie w 2020 roku o 3,5 proc. w ujęciu rocznym – szacuje Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Materializacja tej prognozy oznaczałaby, że Polska razem z Węgrami odnotuje najniższy spadek PKB w regionie Europy Środkowej i krajów bałtyckich.

EBOR prognozuje również, że w 2021 roku polska gospodarka odbije i urośnie o 4 proc. w ujęciu rok do roku.

„Choć Polska okazała się odporna na światowy kryzys finansowy w latach 2008–2009, oczekuje się, że kryzys wywołany pandemią koronawirusa będzie miał poważniejszy wpływ, ponieważ kraj jest silnie zintegrowany z globalnymi łańcuchami wartości oraz z powodu dużego znaczenia małych i średnich firm w zatrudnieniu, których działalność została w dużej mierze zatrzymana” – napisano w raporcie EBOR.

Stopień poprawy będzie zależeć od skali i tempa złagodzenia krajowych restrykcji oraz powrotu do normalności w drugiej połowie roku.

EBOR szacuje, że PKB w całym regionie Europy Środkowej i krajów bałtyckich ma spaść w 2020 roku o 4,3 proc., a w 2021 roku spodziewane jest odbicie o 4,5 proc. rok do roku. Zastrzeżono, że prognozy te podlegają „bezprecedensowej niepewności”.

„Kryzys jest ogromnym szokiem, a wyjście z niego będzie trudne. Nie jest to czas na angażowanie się w nacjonalizm gospodarczy i protekcjonizm, ale czas na kształtowanie lepszej przyszłości dzięki międzynarodowemu zaangażowaniu w wolny handel, łagodzeniu zmian klimatu i współpracy gospodarczej” – powiedziała Beata Javorcik, główna ekonomistka EBOR-u.

Prognoza zakłada ograniczony wpływ kryzysu na ogólny poziom produkcji, przy przewidzianym odbiciu pod koniec trzeciego kwartału 2020 roku.

W dłuższej perspektywie pandemia istotnie wpłynie na strukturę gospodarczą, polityczną i społeczną badanych gospodarek.

„Jeśli dystansowanie społeczne utrzyma się znacznie dłużej niż spodziewano, recesja może być dużo głębsza, a poziomy produkcji na mieszkańca z 2019 roku nie zostaną ponownie osiągnięte w najbliższych latach” – napisano w raporcie.

W Europie Środkowej i krajach bałtyckich rygorystyczne restrykcje obejmują masowe zamknięcia przedsiębiorstw i szkół, a zakłócone łańcuchy wartości uniemożliwiają produkcję, m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, który stanowi prawie połowę produkcji przemysłowej na Słowacji.

Czytaj także:

Komisja Europejska w nowej prognozie spodziewa się recesji na niespotykaną dotąd skalę. Ale Polska straci najmniej w całej Unii