{"vars":{{"pageTitle":"Ekonomiści PKO BP: stopy procentowe mogą pozostać bez zmian przez większość roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["finanse","inflacja","makroekonomia","najnowsze","pko-bp","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"2 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":701001}} }
300Gospodarka.pl

Ekonomiści PKO BP: stopy procentowe mogą pozostać bez zmian przez większość roku

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) prawdopodobnie pozostawi stopy procentowe bez zmian na posiedzeniu w tym tygodniu (kończącym się w czwartek), prognozują analitycy PKO Banku Polskiego. Według ekonomistów banku, możliwa jest obniżka stóp procentowych o 25 pb w listopadzie, co może nie oznaczać rozpoczęcia cyklu luzowania monetarnego.

W Polsce uwaga skoncentruje się wokół posiedzenia RPP. Wpisując się w szeroko zakrojony konsensus oczekujemy, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, w tym referencyjna na poziomie 5,75 proc. RPP jasno komunikuje, że jej funkcja reakcji koncentruje się wokół inflacji bazowej i inflacyjnych czynników ryzyka, stąd najpewniej pozostanie niewzruszona na spadek inflacji (tymczasowo) poniżej celu. Nie widzimy przesłanek, aby funkcja reakcji RPP mogła się w najbliższym czasie istotnie zmienić (także w kontekście wydarzeń związanych z dążeniem do postawienia prezesa NBP przed Trybunałem Stanu). Za najbardziej prawdopodobny uznajemy scenariusz stabilizacji stóp przez większość 2024, z możliwą obniżką w listopadzie – czytamy w dzienniku ekonomicznym PKO BP pt. „Gorący poświąteczny tydzień”.

Spadek cen nie tak istotny

Według ekonomistów banku, Rada koncentruje się na inflacji bazowej i lokalne minimum inflacji konsumenckiej na poziomie 1,9 proc. r/r w marcu nie zmieni jej jastrzębiego nastawienia.

Szacują, że inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) spadła do 4,7 proc. r/r w marcu z 5,4 proc. r/r w lutym, głównie za sprawą czynników statystycznych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Ich zdaniem, „bieżące ‚rozpędzenie’ procesów inflacyjnych w kategoriach bazowych jest wciąż relatywnie wysokie, niespójne z osiągnięciem celu inflacyjnego”.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75 proc.) po tym, jak w październiku 2023 r. obniżyła je o 25 pb.

Czytaj także: