Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel umowę projektową w sprawie budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce (opartej na reaktorze jądrowym AP1000) w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu.
– Dzisiaj podpisujemy umowę dotyczącą budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej. Ta elektrownia atomowa cementuje współpracę polsko-amerykańską na trzech polach: bezpieczeństwa, energetyki i na polu gospodarczym – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas podpisania umowy.
Podkreślił, że nie można „ryzykować stabilności systemu energetycznego w oparciu o niestabilne źródła energii„.
– Jedynym czystym stabilnym źródłem energii, które dzisiaj jest technologicznie sprawdzone i zweryfikowane co do bezpieczeństwa, jest właśnie energetyka jądrowa. Dzisiaj Polska otwiera nowy rozdział w energetyce jądrowej – wskazał premier.
Reaktor AP1000 jest jedynym sprawdzonym reaktorem generacji III+ z całkowicie pasywnymi systemami bezpieczeństwa i modułową konstrukcją, który zajmuje najmniejszą powierzchnię zabudowy w przeliczeniu na 1 MWe spośród dostępnych na rynku reaktorów, podano także. Technologia AP1000 została na początku tego roku wybrana przez Bułgarię do swojego nowego programu budowy reaktorów i jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowo–Wschodniej, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.
Pod koniec października ub.r. rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej.
Westinghouse jest gotowy wziąć udział w budowie elektrowni jądrowej także w drugiej lokalizacji w Polsce.
Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).
Westinghouse Electric Company kształtuje przyszłość energii wolnej od emisji dwutlenku węgla poprzez dostarczanie bezpiecznych, innowacyjnych technologii i usług w zakresie energetyki jądrowej i innych źródeł czystej energii na całym świecie.
Bechtel jest partnerem w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami dla przemysłu i administracji publicznej.
Czytaj także:
- Jest decyzja środowiskowa dla elektrowni jądrowej na Pomorzu. Milowy krok dla budowy
- Od wielkich elektrowni do lokalnych sieci. Ekspert: Tak może zmienić się polska energetyka
- Od wielkich elektrowni do lokalnych sieci. Ekspert: Tak może zmienić się polska energetyka
- Zielona transformacja napędza popyt na surowce krytyczne. Rynek podwoił się w ciagu pięciu lat