{"vars":{{"pageTitle":"Energetyka w UE zielona i stabilna. Jest nowa, kluczowa reforma","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dostawy-energii","energetyka","energia-elektryczna","najnowsze","rada-unii-europejskiej","reforma","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"21 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710165}} }
300Gospodarka.pl

Energetyka w UE zielona i stabilna. Jest nowa, kluczowa reforma

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie w sprawie rynku energii elektrycznej, które zakłada prawo dostępu do umów o stałej cenie PPA, wprowadza zakaz możliwości jednostronnej zmiany warunków umowy przez dostawców oraz tzw. kontrakty różnicowe, podała Rada.

Umowy zakupu energii (PPA) to umowy długoterminowe, które zapewniają stabilność klientom i inwestorom; zaktualizowane przepisy promują ich wykorzystanie oraz ograniczają niepotrzebną biurokrację i opłaty. Zgodnie ze swoimi planami dekarbonizacji państwa członkowskie mogą w dalszym ciągu wspierać inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach umów zakupu energii, w tym poprzez tworzenie systemów gwarancji – czytamy w komunikacie.

Państwa członkowskie będą również stosować dwustronne kontrakty na różnice kursowe (CfD) lub równoważne programy o takich samych skutkach w swoich programach bezpośredniego wsparcia cen, aby wspierać nowe inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i zapewnić mniejszy wpływ na ceny energii elektrycznej zmienność cen na rynkach opartych na paliwach kopalnych, podano także.


Czytaj także: Rekord udziału OZE w światowej produkcji energii w 2023 r. I historycznie wysokie emisje


W ramach dwustronnej umowy różnicowej z podmiotem publicznym wytwórcy energii mają być chronieni minimalnym wynagrodzeniem, przy czym w okresach wysokich cen musieliby spłacić nadwyżkę przychodów, którą następnie mogliby rozdysponować do odbiorców końcowych (nie zakłócając przy tym konkurencji i handlu na rynku wewnętrznym) , zainwestować w obniżenie kosztów energii elektrycznej dla odbiorców końcowych lub wykorzystać do rozwoju dystrybucji siatki.

Dwustronne kontrakty różnicowe mogą dotyczyć inwestycji w nowe elektrownie wykorzystujące energię wiatrową, słoneczną, geotermalną, wodną bezzbiornikową oraz energię jądrową, wskazano w komunikacie.

Nowe przepisy dają Radzie uprawnienia do ogłoszenia kryzysu na podstawie wniosku Komisji w przypadku bardzo wysokich cen na hurtowych rynkach energii elektrycznej lub w przypadku gwałtownego wzrostu cen energii.

Rada wskazuje, że w przypadku ogłoszenia kryzysu elektroenergetycznego, państwa członkowskie UE powinny podjąć dalsze obniżki cen energii elektrycznej dla odbiorców wrażliwych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Powinny również zapobiegać nadmiernym zakłóceniom na wewnętrznym rynku energii elektrycznej, w tym poprzez zapewnienie dostawcom równych warunków działania w okresie kryzysu.

Na państwa członkowskie UE nałożono także obowiązek wzmocnienia środków ochronnych, mających na celu ochronę odbiorców wrażliwych i ubogich energetycznie, w tym zakaz odłączeń.

Reforma zachęca do stosowania systemów podziału energii w uzupełnieniu istniejących przepisów dotyczących społeczności działających w branży energii odnawialnej i obywatelskich społeczności energetycznych.

Na drodze do systemu bezemisyjnego tzw. mechanizmy mocowe – środki wprowadzone przez państwa członkowskie w celu rozwiązania problemów z wystarczalnością mocy – staną się bardziej strukturalnym elementem rynku energii elektrycznej i nie będą już środkami tymczasowymi. Poprawi to bezpieczeństwo dostaw i zwiększy elastyczność, w miarę stopniowego zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii, podsumowano.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Przyjęte rozporządzenie w sprawie rynku energii elektrycznej zmienia obowiązujące rozporządzenie w sprawie energii elektrycznej wraz z ukierunkowanymi zmianami w rozporządzeniu ACER. Zostanie podpisane i opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Wejdzie w życie dwudziestego dnia po publikacji i będzie wówczas bezpośrednio stosowana we wszystkich państwach członkowskich.

Ze względu na pewność i jasność prawa przepisy dotyczące zmiany obowiązującej dyrektywy w sprawie energii elektrycznej i dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii zostały odłączone od proponowanego rozporządzenia i stały się samodzielną dyrektywą, również formalnie przyjętą w dniu dzisiejszym. Państwa członkowskie UE będą miały aż sześć miesięcy na dostosowanie swojego ustawodawstwa krajowego do zapisów dyrektywy o rynku energii elektrycznej.

Komisja przedstawiła propozycje dotyczące reformy struktury rynku energii elektrycznej w UE w marcu 2023 r. Pakiet reform obejmował rozporządzenie w sprawie struktury rynku energii elektrycznej wraz z propozycją rozporządzenia mającego na celu ochronę przeciwko manipulacjom na hurtowym rynku energii, który został formalnie przyjęty przez Radę – w marcu 2024 r.

Czytaj także: