{"vars":{{"pageTitle":"Rząd przyjmie projekt ustawy dla zasady 10h jeszcze w czerwcu – mówi pełnomocnik rządu ds. OZE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biznes-oze","energetyka","energetyka-wiatrowa","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","odnawialne-zrodla-energii","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":314052}} }
300Gospodarka.pl

Rząd przyjmie projekt ustawy dla zasady 10h jeszcze w czerwcu – mówi pełnomocnik rządu ds. OZE

Nowelizacja zasady 10h coraz bliżej. Projekt ustawy liberalizującej zasady budowy wiatraków na lądzie ma być przyjęty przez rząd jeszcze w tym miesiącu – podał Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.

Podjęliśmy prace zmierzające do liberalizacji tzw. zasady 10H (…). Projekt ustawy został wczoraj skierowany przez Komitet Stały Rady Ministrów pod obrady rządu i jest duża szansa, że już w ciągu kilkunastu dni, na pewno jeszcze w czerwcu, rząd przyjmie ten projekt – ogłosił we wtorek 14 czerwca Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu, pełnomocnik rządu ds. OZE.

Wiceminister podał informację podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.

Po przyjęciu przez rząd, ustawą będzie się mógł zająć parlament. Ministerstwo chce, żeby projekt przyjęty przez Radę Ministrów trafił do Sejmu jeszcze w czerwcu – mówił Zyska w rozmowie z dziennikarzami podczas konferencji.

Informację o przyjęciu projektu przez Komitet Stały podał w poniedziałek Marcin Ścigan z ministerstwa, jednak wskazywał wtedy, że nie może podać szczegółów dotyczących terminów jego możliwego przyjęcia. Informowaliśmy o tym w tym artykule.

Zasada 10h stanowi, że nie można budować wiatraków w odległości bliższej od zabudowań, niż wynosi 10-krotnosć wysokości wiatraka. To znacznie ograniczyło możliwości stawiania nowych wiatraków w Polsce.

Nowa zasada będzie stanowić, że gminy będą mogły zdecydować o poluzowaniu zasady na swoim terenie. Teraz minimalna odległość ma wynosić między 500 m a dziesięciokrotnością wysokości wiatraka, w zależności od ustaleń planu zagospodarowania przyjętego przez gminę i wyników konsultacji społecznych w tej sprawie w danej gminie.