{"vars":{{"pageTitle":"Energia wiatrowa z Bałtyku coraz bliżej. Podpisano umowę na budowę przyłącza","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["baltica-2","energetyka","energia-odnawialna","gmina-choczewo","morska-energetyka-wiatrowa","morska-farma-wiatrowa","najnowsze","offshore","pge-baltica","pomorze"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"19 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":662012}} }
300Gospodarka.pl

Energia wiatrowa z Bałtyku coraz bliżej. Podpisano umowę na budowę przyłącza

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum na budowę infrastruktury niezbędnej do wyprowadzenia mocy z projektu Baltica 2, czyli jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Poinformowały o tym spółki w osobnych komunikatach.

W skład konsorcjum wchodzą GE Vernova, reprezentowana przez GE Power, oraz Polimex Mostostal. Wartość umowy to 514,2 mln euro netto, z czego 184,8 mln euro netto przypada na Polimex Mostostal. Termin realizacji umowy to 1 lutego 2028 roku.

W tym roku przystępujemy do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla Baltica 2. To infrastruktura przyłączeniowa niezbędna do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej naszej morskiej farmy wiatrowej. To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore – mówił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Morska farma wiatrowa Baltica 2 dostarczy energię na potrzeby Pomorza, które obecnie w dużej mierze zasilane jest z południa Polski. Ponadto dodatkowe źródło zwiększy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju. Pierwszy prąd z Baltica 2 zostanie podany do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 roku – dodał  Dąbrowski.

Wkrótce koparki wjadą do gminy Choczewo

Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca przygotuje już gotowy do użytkowania obiekt.

Co trzeba wybudować w ramach przyłącza lądowego? Jak podano w informacji, chodzi o wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych. Te elementy są niezbędne, aby wyprowadzić moc do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Co więcej, zapowiedziano, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Tymczasem testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.

W ubiegłym roku udało nam się podpisać wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za których przygotowanie odpowiadał Ørsted. Podpisując kontrakt na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2, dużymi krokami zbliżamy się do realizacji tego pionierskiego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedziała dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland Agata Staniewska-Bolesta.

Prąd z farmy Baltica popłynie jeszcze w tej dekadzie

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Inwestorów czeka jeszcze podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Baltica 2 i Baltica 3 utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW.

PGE i Ørsted planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Polimex Mostostal jest firmą inżynieryjno-budowlaną, która wraz ze spółkami tworzącymi GK Polimex realizuje usługi na zasadach generalnego wykonawstwa dla wielu branż przemysłu. Spółka jest notowana na GPW i wchodzi w skład indeksu sWIG80.

Ørsted Wind Power A/S należy do duńskiej grupy energetycznej, na której czele stoi Ørsted A/S. Grupa Ørsted głównie rozwija, buduje i eksploatuje między innymi morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i zakłady bioenergetyczne.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km² PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Ponadto jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25 proc., a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Czytaj także: