{"vars":{{"pageTitle":"Europa ma już zapasy gazu na zimę. Ale to nie zatrzyma wzrostu cen surowca","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["allianz-trade","ceny-gazu","energetyka","gaz","gaz-ziemny","lng","main","najnowsze","surowce"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":606996}} }
300Gospodarka.pl

Europa ma już zapasy gazu na zimę. Ale to nie zatrzyma wzrostu cen surowca

Unia Europejska ma już zapasy gazu ziemnego na zimę, jednak sytuacja na rynku będzie zależeć też od pogody. Ceny gazu mogą wzrosnąć z obecnych około 35 euro do 45 euro za megawatogodzinę pod koniec roku, prognozuje Allianz Trade.

Europa zmniejszyła swoją zależność od paliwa gazowego z Rosji i zdołała już zabezpieczyć dostawy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Stan zapełnienia magazynów gazu w UE to dziś 93,7 proc.

Europa przygotowana na zimę

Ponieważ cel zapełnienia magazynów w 90 proc. został już osiągnięty – znacznie przed terminem wyznaczonym na 1 listopada – Europa prawdopodobnie wejdzie w sezon zimowy 2023-2024 z pełnym zapasem gazu – piszą analitycy.

Gaz ziemny z Rosji to już mniej mniej niż 20 proc. całkowitego importu. Przed inwazją na Ukrainę było to 41 proc. Import skroplonego gazu ziemnego (LNG) od alternatywnych dostawców (zwłaszcza USA) wzrósł w 2023 o ponad 20 proc.


Czytaj też: Nie tylko gaz i ropa. UE musi się uniezależnić od rosyjskiego przemysłu atomowego


Oprócz tych zmian w podaży, na korzyść Europy działała kombinacja czynników. Łagodniejsze temperatury zimowe w latach 2022-2023, które były znacznie niższe niż średnia z dekady, odegrały znaczącą rolę w zmniejszeniu zużycia energii na kontynencie – czytamy dalej.

W wyniku łagodnej zimy i oszczędzania energii, UE zredukowała swoje zapotrzebowanie na gaz. W pierwszym kwartale 2023 roku zużycie było o 13 proc. niższe od średniej dla tego okresu.

Niepewność na rynku gazu

Allianz Trade przestrzega jednak, że na rynku gazu nadal jest dużo niepewności.

Podczas gdy oszczędności osiągnięte przez przedsiębiorstwa powinny być trwałe, większość oszczędności gospodarstw domowych wynikała z efektów pogodowych, co może stanowić ryzyko w przyszłości. Ostrzejsza zima może nadal nadwyrężyć rezerwy energetyczne kontynentu – wskazują analitycy.

Jeśli zima będzie mroźna a wydajność energetyki wiatrowej i słonecznej niewielka, popyt może przewyższyć podaż. To z kolei może doprowadzić do wyczerpania zapasów energii na wiosnę 2024 roku i presji na ceny energii.

Rzeczywiście, ceny gazu ziemnego, które cieszyły się względną stabilnością przez większość 2023 r., są podatne na zmienność. Allianz Trade prognozuje, że ceny gazu ziemnego wyniosą średnio 45 euro/MWh w IV kwartale 2023 r. (w porównaniu do blisko 35 euro/MWh obecnie) – napisano w analizie.

Jaki będzie wpływ Chin?

Na sytuację rynkową może wpłynąć też ożywienie gospodarcze w Chinach i związany z nim wzrost popytu na gaz.

W 2022 r., gdy w kraju obowiązywała ścisła polityka zerowego COVID-19, popyt na energię i LNG z Chin pozostawał stłumiony. W tym kontekście łagodniejsze niż oczekiwano odbicie chińskiego wzrostu jest ulgą dla cen gazu. Jednak w dłuższej perspektywie Europa stanie w obliczu zaostrzonej konkurencji z Chinami – czytamy.

Gaz skroplony LNG stanie się preferowanym paliwem w miarę jak Chiny będą odchodzić od węgla. Europa będzie więc konkurować z Chinami nie tylko pod względem cen, ale także dostępności dostaw.

Dlatego też państwa UE powinny pracować nad dywersyfikacją źródeł dostaw gazu. Ostatecznie powinny też zmniejszyć zależność od importu LNG, uważają analitycy Allianz Trade.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: