{"vars":{{"pageTitle":"Europa ma na zimę rekordowe zapasy gazu. To uboczny skutek spowolnienia gospodarczego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","dostawy-gazu","energia-gazowa","europa","finanse","najnowsze","zapasy-gazu","zima","zima-2024"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"22 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":647629}} }
300Gospodarka.pl

Europa ma na zimę rekordowe zapasy gazu. To uboczny skutek spowolnienia gospodarczego

Drugi rok z rzędu udało się uniknąć w Europie kryzysu braku gazu dzięki zwiększeniu jego ilości w magazynach oraz zmniejszonym zużyciu przez gospodarstwa domowe. Już na początku listopada europejskiej magazyny były wypełnione w 97,5 procentach. 

Dane na temat przygotowań Europy do sezonu przytacza portal telewizji CNBC. Serwis zwraca uwagę, że po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym zeszłego roku, czego skutkiem było również zablokowanie przez Rosję dostaw gazu do Europy, udało się uniknąć kryzysu w zimie poprzez szybką dywersyfikację dostaw dostawców gazu, ponowne uruchomienie starych magazynów i wprowadzenie działań na rzecz ograniczenia jego zużycia w niektórych sektorach energetycznych.


Czytaj także: Co z cenami energii, gazu i ciepła po 30 czerwca? Decyzja w rękach nowego rządu


Europa gromadzi rekordowe ilości gazu

Według badań agencji Moody’s Unia Europejska już na początku listopada miała rekordowe zapasy gazu, a poziom wypełnienia magazynów wynosił rekordowe 97,5 proc. Oznacza to, że ryzyko braku gazu w tym sezonie grzewczym jest minimalne.

Poprawa rezerw gazu w Europie jest wynikiem skutecznych działań rządowych dotyczących zarówno podaży, jak i popytu, a także konsekwentnych oszczędności energetycznych w gospodarstwach domowych i firmach – czytamy w raporcie agencji Moody’s, cytowanym przez CNBC.

Firma wskazuje na zwiększoną dostępność gazu skroplonego (LNG) w 2023 roku, wyższą wydajność elektrowni jądrowych i wodnych oraz łagodną zimę jako czynniki poprawiające sytuację. Raport podkreśla, że zmniejszenie zużycia tego surowca zostało spowodowane również przez spowolnienie gospodarcze w Europie.

Mimo to, prognozy Moody’s wskazują, że poziom zapasów gazu będzie wyższy niż wcześniej zakładano, osiągając 55 proc. pod koniec marca 2024 roku.

Ceny gazu szybko nie spadną

Ceny gazu w Europie są jednak nadal znacznie wyższe niż średnia z lat 2015-2019 i pozostaną na tym poziomie przynajmniej do 2031 roku, wynika z danych Factset, cytowanych przez CNBC.

Opłaty ponoszone przez gospodarstwa domowe i firmy są nadal historycznie wysokie – powiedział James Waddell, szef europejskiego rynku gazu i LNG w Energy Aspects.

– Zmiany cen w tym sektorze następują z opóźnieniem w stosunku do ruchów na rynku hurtowym gazu z powodu zabezpieczeń dostawców. Oznacza to, że spadek cen gazu hurtowego w Europie z ubiegłego roku nie został jeszcze w pełni odzwierciedlony w cenach detalicznych – dodaje James Waddell, szef europejskiego rynku gazu i LNG w Energy Aspect, cytowany przez CNBC.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Waddell podkreśla, że mimo obecnych zapasów, nadal istnieją obawy co do zdolności europejskich magazynów gazu do zaspokojenia zapotrzebowania w przyszłości.

– Zapasy mogą szybko zostać wyczerpane w przypadku mroźnej zimy. Sytuacja może się pogorszyć, jeśli wzmożone zapotrzebowanie w Azji spowoduje zmniejszenie dostępności skroplonego gazu w Europie podsumowuje.

Polecamy także: