{"vars":{{"pageTitle":"Europa reguluje sztuczną inteligencję. AI Act zacznie obowiązywać w 2025 roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","badania-nad-sztuczna-inteligencja","najnowsze","parlament-europejski","sztuczna-inteligencja","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"14 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":691690}} }
300Gospodarka.pl

Europa reguluje sztuczną inteligencję. AI Act zacznie obowiązywać w 2025 roku

Europa zbliża się do uregulowania rozwoju sztucznej inteligencji. Parlament Europejski zatwierdził tymczasową umowę AI Act, która będzie regulować uniwersalne modele AI, takie jak ChatGPT czy Gemini, oraz systemy o wysokim ryzyku, które będą musiały podlegać konkretnym przepisom oraz przestrzegać praw autorskich w UE. 

O sprawie informuje Reuters. Nowe przepisy będą regulować wysokowydajne modele AI ogólnego zastosowania oraz systemy AI o wysokim ryzyku, które będą musiały podlegać konkretnym obowiązkom transparentności oraz przestrzeganiu praw autorskich UE.

Ponadto, ograniczają one wykorzystanie przez rządy monitoringu biometrycznego, tzw. śledzenia ruchów w czasie rzeczywistym w miejscach publicznych, jedynie do określonych przypadków przestępstw oraz zapobiegania rzeczywistym zagrożeniom, np. atakom terrorystycznym.

W głosowaniu za ustawą AI Act w Parlamencie Europejskim głosowało 523 posłów, z czego 46 było przeciwnych a 49 wstrzymało się.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Thierry Breton, główny przedstawiciel przemysłu UE, przyznaje że jest podekscytowany mocnym poparciem ze strony Parlamentu Europejskiego dla AI Act.

Cieszy mnie przytłaczające poparcie ze strony Parlamentu Europejskiego dla aktu dotyczącego sztucznej inteligencji w UE, pierwszego na świecie tak kompleksowego i wiążącego szeregiem regulacji dla sztucznej inteligencji. Europa stała się teraz globalnym standard-setterem w dziedzinie godnej zaufania AI – tłumaczy Breton, cytowany przez Reuters.

Europa będzie przodownikiem regulacji AI?

Państwa członkowskie UE mają zamiar formalnie zatwierdzić umowę w maju, a ustawa ma wejść w życie na początku przyszłego roku, obowiązując od 2026 roku – chociaż niektóre postanowienia będą miały zastosowanie wcześniej. Patrick Van Eecke, partner w firmie prawniczej Cooley, podkreślił, że AI Act ma być wzorem dla innych krajów, podobnie jak to było w przypadku RODO.

Bruksela może być wzorcem dla reszty świata. Unia Europejska ma teraz pierwsze na świecie prawo regulujące AI. Inne kraje i regiony prawdopodobnie wykorzystają akt dotyczący AI jako wzór, tak jak to miało miejsce w przypadku RODO – podkreśla Eecke, cytowany przez Reuters.

Polecamy także: