{"vars":{{"pageTitle":"Europa zdobywa Amerykę od morza. Farmy wiatrowe dostarczą energii północno-wschodniemu wybrzeżu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownie-wiatrowe","energetyka","morskie-farmy-wiatrowe","oze","usa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 lipca 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":14789}} }
300Gospodarka.pl

Europa zdobywa Amerykę od morza. Farmy wiatrowe dostarczą energii północno-wschodniemu wybrzeżu

Europejczycy przejmują północno-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Robią to za pomocą morskich wiatraków.

Siemens Gamesa, hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, ma dostarczyć swoje produkty o łącznej mocy zainstalowanej 1,7 GW do trzech farm wiatrowych na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, a konkretnie – dla stanu Nowy Jork.

Warunkowy kontrakt firma podpisała z duńską firmą energetyczną i deweloperem projektów offshorowych Ørsted oraz Eversource, amerykańskim odpowiednikiem Duńczyków. W projekcie uczestniczy też norweski Equinor.

Jeśli chodzi o innowacyjne technologie, Stany Zjednoczone mają często przewagę nad Europą. Jednak branża energii wiatrowej jest jednym z wyjątków – tutaj Europa ma przewagę nad Stanami, co potwierdza duży kontrakt Siemensa.

Umowa obejmuje  turbiny o mocy 8 MW i średnicy 167 m. W 2020 r. będzie ich zainstalowanych tysiąc na całym świecie.

W przypadku projektów na północno-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych turbina zostanie stuningowana, aby zdołała przetrwać zdarzające się w tej części świata tropikalne burze.

Jej system i komponenty zostaną również dostosowane do operowania w częstotliwości amerykańskiej sieci elektroenergetycznej, która różni się od sieci w Europie. 

Spółki Equinor oraz Ørsted i Eversource mogą teraz negocjować dokładne warunki 25-letniej umowy na budowę i eksploatację elektrowni o mocy odpowiednio 816 MW i 880 MW.

Farma jest częścią planu stanu Nowy Jork zakładającego produkcję 9 GW energii elektrycznej z morskich elektrowni wiatrowych do roku 2035. Farma jest także krokiem w kierunku realizacji innego celu, jakim jest produkcja 70 proc. energii konsumowanej przez Nowy Jork ze źródeł odnawialnych.

„Dzięki temu porozumieniu Nowy Jork jest bliżej stworzenia największego centrum produkcji energii z technologii offshore w Stanach Zjednoczonych” – powiedział gubernator tego stanu Andrew Cuomo.

Oprócz tego władze stanowe zamierzają także dokonać całkowitej dekarbonizacji procesu produkcji energii elektrycznej do 2040 roku oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych o 85 proc. w stosunku do poziomów z 1990 roku do roku 2050.

Źródło: Recharge News, offshoreWIND.biz