Europejski Bank Centralny obniżył stopę depozytową o 25 pkt bazowych, zaś stopę refinansową i lombardową o 60 pkt bazowych, wynika z komunikatu EBC. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ekonomistów.
To druga obniżka stóp procentowych w ostatnich miesiącach. W czerwcu EBC podjął podobną decyzję, tnąc koszty pieniądza o 25 pkt bazowych. Wtedy była to pierwsza redukcja od września 2019 roku.
– Bazując na zaktualizowanej ocenie Rady Prezesów dotyczącej perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, właściwe jest teraz podjęcie kolejnego kroku w kierunku złagodzenia stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej – czytamy w komunikacie EBC.
Po obniżce stopa depozytu w banku centralnym będzie wynosić 3,5 proc. Natomiast stopa procentowe podstawowych operacji refinansujących spadnie do 3,65 proc., zaś stopa lombardowa do 3,9 proc.
Bank podkreśla, że najnowsze dane dotyczące inflacji są zgodne z oczekiwaniami, a prognozy ekonomistów EBC potwierdzają wcześniejsze przewidywania co do jej kształtowania się w przyszłości.
Prognozy inflacji bez zmian
Zgodnie z prognozami, inflacja w strefie euro ma wynieść średnio 2,5 procent w 2024 roku, 2,2 procent w 2025 roku i 1,9 procent w 2026 roku. To dokładnie takie same wartości, jak w projekcjach z czerwca.
EBC zwraca uwagę, że w drugiej połowie tego roku inflacja może ponownie wzrosnąć, częściowo ze względu na efekt bazy związany z wcześniejszymi spadkami cen energii. Jednak w drugiej połowie przyszłego roku inflacja powinna zbliżyć się do celu banku.
Jeśli chodzi o inflację bazową, prognozy na lata 2024 i 2025 zostały nieznacznie podniesione, ponieważ inflacja w sektorze usług okazała się wyższa niż oczekiwano. Mimo to, ekonomiści EBC nadal przewidują szybki spadek inflacji bazowej z 2,9 procent w tym roku do 2,3 procent w 2025 roku i 2 procent w 2026 roku.
Presja płacowa wciąż wysoka
EBC zwraca uwagę, że krajowa presja inflacyjna pozostaje wysoka, ponieważ płace wciąż rosną w szybkim tempie. Jednak presja kosztowa ze strony wynagrodzeń łagodnieje, a zyski częściowo amortyzują wpływ wyższych płac na inflację.
Bank podkreśla też, że warunki finansowania pozostają restrykcyjne, a aktywność gospodarcza jest nadal osłabiona, co odzwierciedla słabą konsumpcję prywatną i inwestycje. Ekonomiści EBC prognozują, że gospodarka strefy euro urośnie o 0,8 procent w 2024 roku, 1,3 procent w 2025 roku i 1,5 procent w 2026 roku. To niewielka korekta w dół w porównaniu z prognozami z czerwca, głównie ze względu na słabszy wkład popytu krajowego w najbliższych kwartałach.
Stopa depozytowa EBC, uważana za główną stopę procentową banku centralnego strefy euro, została obniżona z 4 proc. do 3,75 proc. Ostatniej redukcji tej stopy EBC dokonał we wrześniu 2019 roku.
– Rada Prezesów postanowiła dziś obniżyć trzy podstawowe stopy procentowe EBC o 25 punktów bazowych. Jak wynika z aktualnej oceny perspektyw inflacji, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej, zasadne jest zmniejszenie obecnie stopnia restrykcyjności polityki pieniężnej po dziewięciu miesiącach utrzymywania stóp na stałych poziomach – czytamy w komunikacie po posiedzeniu EBC
RPP zostaje w tyle
Po decyzje rady dyrektorów EBC jeszcze różnica między stopami procentowymi w strefie euro i w Polsce jeszcze się zwiększyła. Na swoim ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podjęła bowiem decyzję o utrzymaniu stóp procentowych bez zmian. Stopa referencyjna NBP, odpowiednik stopy operacji refinansowych EBC, wynosi obecnie 5,75 proc.
Polska wyróżnia się pod względem wysokości stóp procentowych na tle innych krajów Unii Europejskiej. Obecnie wyższe stopy są tylko w Rumunii i na Węgrzech.
Teraz ekonomiści czekają na ruch amerykańskiego Fed. Według nich Rezerwa Federalna również może przystąpić do obniżek.