{"vars":{{"pageTitle":"Europejski Bank Inwestycyjny wzywany do reform. Mają uwzględniać ochronę klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["cele-klimatyczne","energetyka-odnawialna","europejski-bank-inwestycyjny","europejski-zielony-lad","ochrona-klimatu","ochrona-srodowiska","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":150046}} }
300Gospodarka.pl

Europejski Bank Inwestycyjny wzywany do reform. Mają uwzględniać ochronę klimatu

Europejskie organizacje pozarządowe wzywają Radę Gubernatorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) do przeprowadzenia reform. Dzięki nim Unia Europejska ma bardziej uwzględniać ochronę środowiska przy wychodzeniu z kryzysu klimatycznego i po COVID-19.

W tym tygodniu Polska Zielona Sieć i 23 inne europejskie organizacje pozarządowe skierowały do Rady Gubernatorów EBI list otwarty. Wzywają w nim do wewnętrznych zmian w banku, które są niezbędne do zapewnienia zrównoważonego rozwoju i realizacji założeń Zielonego Ładu. Jak czytamy w informacji prasowej, EBI musi poprawić swoją transparentność, zapewnić zrównoważone działania i stosować zasadę “zero tolerancji dla oszustw i korupcji”.

Zgromadzenie Rady Gubernatorów EBI

18 czerwca unijni Ministrowie Skarbu i Finansów spotkają się na corocznym walnym zgromadzeniu Rady Gubernatorów EBI. Prezes banku, Werner Hoyer przedstawi wtedy raport z jego działalności w 2020 r.; zgromadzenie przedyskutuje także wytyczne dla EBI w sprawie udzielania kredytów.

EBI zapewnia, że stawia sobie ambitne cele klimatyczne, ale dotąd nie wsparł żadnego projektu związanymi z odnawialnymi źródłami energii (OZE). Fundusze włożone w rozwijanie efektywności energetycznej też były ograniczone. Jak zauważa Polska Zielona Sieć, bank wspierał fabrykę Boni Meat Production, która poprzez przemysłową hodowlę świń ma znaczny wpływ na klimat i środowisko.

Polska Zielona Sieć wzywa do zmian

Joanna Furmaga, prezeska Polskiej Zielonej Sieci, nawołuje EBI i Radę Gubernatorów do zmiany zasad przydzielania kredytów tak, by zwiększyć inwestycje w efektywność energetyczną i OZE. Organizacji zależy też na wzmocnieniu udziału społecznego przy prowadzonych projektach i rozwijaniu polityki ekonomicznej. Furmaga tłumaczy, że to niezbędne do wdrożenia Planu dla Klimatu, który EBI przyjął w 2020 r., i uskutecznienia Zielonego Ładu.

Polska Zielona Sieć w liście otwartym zamieściła rekomendacje, które mają wprowadzić bank na ścieżkę zrównoważonego rozwoju i przemianę europejskiej gospodarki. Wśród nich są: spełnienie zobowiązań klimatycznych, dalsza demokratyzacja EBI, wzmocnienie zewnętrznej kontroli nad bankiem i zwiększenie wymagań w zakresie przejrzystości. Organizacja zaleca także priorytetowe traktowanie ochrony i promowania praw człowieka oraz wzmocnienie procesów due diligence i kontroli nad inwestycjami.

W ciągu ostatniej dekady Europejski Bank Inwestycyjny zajmował się europejską sytuacją makroekonomiczną. W 2014 r. wdrożył Plan Inwestycyjny dla Europy, a kilka lat później pomógł w rozwiązaniu problemu migracji na Bałkanach. Również teraz działania UE i EBI mają zapobiegać powiązanej z pandemią recesji. Bank będzie pełnić funkcję przy wydatkach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i unijnego Funduszu Modernizacyjnego. W 2020 r. w Polsce pożyczki EBI osiągnęły kwotę 4,5 mld euro.

Rada Europejska zatwierdziła nową strategię klimatyczną UE