{"vars":{{"pageTitle":"Europejskie prawo klimatyczne wchodzi w życie. Polska z obowiązkiem zmniejszenia emisji o o 55% do 2030","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["clientearth","emisja-gazow-cieplarnianych","klimat","prawo","prawo-klimatyczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":168181}} }
300Gospodarka.pl

Europejskie prawo klimatyczne wchodzi w życie. Polska z obowiązkiem zmniejszenia emisji o o 55% do 2030

Europejskie prawo klimatyczne weszło w życie w czwartek 29 lipca. To oznacza, że Polska i inne kraje UE mają prawny obowiązek w 9 lat radykalnie zmniejszyć swoje emisje gazów cieplarnianych.

Europejskie prawo klimatyczne określa m.in. prawnie wiążące cele neutralności klimatycznej UE do 2050 roku oraz redukcji emisji o 55 proc. do 2030 roku.

„Każdy kraj UE ma obowiązek działać w zgodzie z europejskim prawem klimatycznym: podejmować wszelkie działania służące jego realizacji oraz powstrzymać się przed działaniami, które mogłyby utrudnić osiągnięcie jego celu. Istotne jest to, że nowe prawo zobowiązuje każde państwo członkowskie do uwzględnienia unijnego celu neutralności klimatycznej w krajowych działaniach, planach i strategiach” – mówi Bolesław Matuszewski, adwokat, pełnomocnik ClientEarth – fundacji skupiającej prawników zajmującymi się ochroną środowiska

ClientEarth wskazuje, że pełna realizacja celów europejskiego prawa klimatycznego oraz dostosowanie polityki poszczególnych państw członkowskich do jego celów najpewniej wymagać będzie aktualizacji innych unijnych aktów prawnych, które wyznaczą wyraźne cele dla poszczególnych krajów i nałożą na nie konkretne, wymierne obowiązki.

Fundacja dodaje, że Komisja Europejska już w lipcu br. ogłosiła inicjatywę legislacyjną (tzw. pakiet Fit for 55, o którym pisaliśmy m. in. tutaj), która ma na celu dostosowanie unijnego prawa klimatyczno-energetycznego do wymogów wchodzącego dziś w życie unijnego rozporządzenia.

O tym, co dokładnie będzie oznaczać dla Polski Europejskie prawo klimatyczne pisaliśmy w naszej analizie: Czy europejskie prawo klimatyczne wymusi na Polsce neutralność emisyjną do 2050 roku?

„Po reformie i wprowadzeniu Europejskiego prawa klimatycznego plany utrzymania przez dłuższy czas węgla w systemie energetycznym albo zastępowania go na dużą skalę gazem, okażą się mało realistyczne. Dlatego część planów Polski, które znamy na przykład z Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, może się po prostu okazać niewykonalna w nowym unijnym kontekście” – wyjaśniała w analizie Izabela Zygmunt, starsza analityczka z WiseEuropa, niezależnego think-tanku.