Jak podaje unijny urząd statystyczny Eurostat, produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 4,1 proc. miesiąc do miesiąca w marcu 2023 roku. W całej UE produkcja spadła o 3,6 proc. w tym ujęciu.
Konsensus rynkowy wynosił 2,5 proc. spadku miesiąc do miesiąca dla strefy euro.
W ujęciu rocznym, produkcja przemysłowa spadła o 1,4 proc. w strefie euro i o 1,3 proc. w całej Unii Europejskiej w marcu. Konsensus rynkowy wynosił 0,9 proc. wzrostu rok do roku dla strefy euro.
Czytaj także: Miliardy euro inwestycji rocznie, by przemysł stał się czysty. Polska nie jest wyjątkiem
Eurostat podaje również, że produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 2,9 proc. rok do roku w marcu 2023 roku. W ujęciu miesięcznym, w Polsce produkcja spadła o 1 proc.
Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował wcześniej, że produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 2,9 proc. rok do roku w marcu bieżącego roku.
Czym jest produkcja przemysłowa?
Produkcja przemysłowa odnosi się do procesu wytwarzania dóbr materialnych przez sektor przemysłowy. Obejmuje ona produkcję produktów fizycznych, takich jak maszyny, narzędzia, środki transportu, żywność, ubrania i tym podobne.
Proces ten zazwyczaj obejmuje wykorzystanie surowców, energii i siły roboczej w celu przekształcenia surowców lub półproduktów w finalne produkty gotowe do sprzedaży.
Produkcja przemysłowa jest kluczowym wskaźnikiem gospodarczym, który odzwierciedla aktywność i wydajność sektora przemysłowego w danym kraju.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter
W Polsce produkcja przemysłowa jest istotnym czynnikiem wzrostu gospodarczego i generuje znaczną część PKB. Dla przykładu Polska jest znana z produkcji samochodów, sprzętu elektronicznego, mebli, żywności, odzieży i innych produktów przemysłowych.