{"vars":{{"pageTitle":"Eurostat: Polska po raz pierwszy zamożniejsza od Portugalii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","wykres-dnia"],"pageAttributes":["dane","eurostat","main","makroekonomia","parytet-sily-nabywczej","pkb","portugalia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":293576}} }
300Gospodarka.pl

Eurostat: Polska po raz pierwszy zamożniejsza od Portugalii

W 2021 r. produkt krajowy brutto (PKB) Polski w przeliczeniu na mieszkańca i wyrażony w parytecie siły nabywczej po raz pierwszy był wyższy niż w Portugalii – wynika z danych Eurostatu.

Informacje te pochodzą z nowych błyskawicznych szacunków parytetów siły nabywczej i PKB na 2021 r. opublikowanych niedawno przez Eurostat.

Jak widać na animowanym wykresie poniżej, w 2021 r. Luksemburg i Irlandia odnotowały najwyższe poziomy PKB na mieszkańca, odpowiednio 277 proc. i 221 proc. średniej unijnej. Polski PKB per capita mierzony w PP wzrósł do poziomu niemal 77 proc. średniej, wyprzedzając tym samym Portugalię, gdzie ten wskaźnik spadł.

Co oznacza mierzenie PKB w parytecie siły nabywczej? W skrócie, PPP mówi nam, ile jednostek walutowych kosztuje dana ilość towarów i usług w różnych krajach. Wykorzystanie PPP do przeliczania wydatków wyrażonych w walutach krajowych na sztuczną wspólną walutę – standard siły nabywczej (PPS) – eliminuje efekt różnic w poziomie cen w poszczególnych krajach, wynikających z wahań kursów walutowych.

Parytety siły nabywczej uzyskuje się poprzez porównanie poziomów cen koszyka porównywalnych towarów i usług, które są dobrane w taki sposób, aby były reprezentatywne dla wzorców konsumpcji w różnych krajach.

Sam Eurostat tłumaczy to następująco:

W międzynarodowych porównaniach danych z zakresu rachunków narodowych, takich jak PKB per capita, pożądane jest nie tylko wyrażanie tych danych we wspólnej walucie, ale także korygowanie ich o różnice w poziomach cen. W przeciwnym razie doszłoby do przeszacowania poziomu PKB w krajach o wysokim poziomie cen w porównaniu z krajami o niskim poziomie cen – pisze unijne biuro statystyczne.

Polska, jako kraj o jednym z niższych poziomów cen w UE, bez wzięcia pod uwagę przeliczeń zarobków czy PKB na PPP wypada w statystykach gorzej, niż jest w rzeczywistości, podczas gdy przeliczenie tych wskaźników na PPP lepiej pokazuje realną siłę nabywczą przeciętnego obywatela.

Już pod koniec 2020 roku według zestawienia Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Polska wyprzedziła Portugalię, a Czechy wyprzedzają Hiszpanię i Włochy pod względem PKB na mieszkańca mierzonego w parytecie siły nabywczej. Jednak po raz pierwszy także w zestawieniu Eurostatu Polska zyskała w tym rankingu.