{"vars":{{"pageTitle":"Gigant bankrutuje i chce ochrony przed wierzycielami. To wstrząśnie chińską gospodarką","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["china-evergrande-group","chiny","gospodarka","kryzys","najnowsze","nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"18 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":602385}} }
300Gospodarka.pl

Gigant bankrutuje i chce ochrony przed wierzycielami. To wstrząśnie chińską gospodarką

Deweloper China Evergrande Group złożył wniosek o ochronę przed upadłością w amerykańskim sądzie. Na świecie narasta niepokój związany z pogłębiającym się kryzysem w Chinach.

Evergrande, niegdyś najlepiej sprzedający się deweloper w Chinach, stał się symbolem kryzysu zadłużenia w sektorze nieruchomości. Firma odpowiada za ok. jedną czwartą chińskiej gospodarki – podaje Reuters.

Deweloper szukał ochrony na podstawie rozdziału 15 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Chroni on firmy spoza USA, które przechodzą restrukturyzację, przed wierzycielami.


Czytaj także: Gdy świat walczy z inflacją, Chiny dotyka deflacja. Konsekwencje będą globalne


Najbardziej zadłużony deweloper na świecie ma zobowiązania przekraczające 300 mld dol. Wniosek o restrukturyzację musi złożyć w ramach procesu zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych.

Restrukturyzacja zadłużenia zagranicznego Evergrande obejmuje łącznie 31,7 mld dolarów, w tym obligacje, zabezpieczenia i zobowiązania do odkupu. Jeszcze w tym miesiącu Evergrande spotka się ze swoimi wierzycielami, aby uzgodnić restrukturyzację.

Chińscy deweloperzy nie wywiązują się ze swoich zagranicznych zobowiązań. Pozostawiają niedokończone domy, pogrążając sprzedaż i burząc zaufanie inwestorów. To ogromny cios dla drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Kryzys w sektorze nieruchomości zwiększył również ryzyko, że będzie się rozprzestrzeniał. To z kolei może mieć destabilizujący wpływ na gospodarkę, i tak już osłabioną przez niską konsumpcję krajową, słabnącą aktywność fabryk, rosnące bezrobocie i słaby popyt zagraniczny.

Czytaj również: