{"vars":{{"pageTitle":"EY Polska: 57% spółek giełdowych raportuje dane klimatyczne zgodnie z wytycznymi. To mniej niż za granicą","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biznes","ey-polska","gielda-papierow-wartosciowych","raportowanie-niefinansowe","ryzyko-klimatyczne","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"18 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":205146}} }
300Gospodarka.pl

EY Polska: 57% spółek giełdowych raportuje dane klimatyczne zgodnie z wytycznymi. To mniej niż za granicą

Wśród notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) spółek najbardziej narażonych na ryzyko klimatyczne, 57 proc. z nich raportuje kwestie klimatyczne zgodnie z zaleceniami sprawozdawczości w zakresie informacji związanych z klimatem (TCFD). To dobra wiadomość, ale globalnie robi to 70 proc. firm.

Takie informacje wynikają z badania „Barometr Ujawnień Ryzyka Klimatycznego Polska 2021” firmy audytorskiej, doradczej i consultingowej EY Polska.

Ryzyko klimatyczne szacuje się po to, by ocenić wpływ, jaki zmiany klimatu mogą wywrzeć na gospodarkę, społeczeństwo i dany sektor czy biznes. Szacowanie tego ryzyka jest ważne w planowaniu zarządzania ryzykiem.

Wynik notowanych w Polsce spółek jest niższy od globalnej średniej na poziomie 70 proc. Jakość ujawnień (czyli jakość przekazywanych informacji) wśród polskich spółek wyniosła niespełna 27 proc., w porównaniu z 42 proc. na świecie. Liderami są banki i ubezpieczyciele oraz sektor energii.

TCFD (Task Force on Climate-related Financial Disclosures), powołana przez Radę Stabilności Finansowej (FSB), opublikowała w 2017 r. wskazówki dla firm pokazujące, jak mają raportować wpływ ich działalności na środowisko. Wyjaśnia też, jak firmy powinny rozumieć ryzyko i możliwości związane ze zmianami klimatycznymi. Stosowanie się do zaleceń nie jest jeszcze obowiązkowe, lecz ich przyjęcie popierają międzynarodowe organy regulacyjne i inwestorzy.

„Nasze badanie pokazuje, że największe spółki notowane na GPW w niewystarczającym stopniu uwzględniają rekomendacje TCFD w swoich sprawozdaniach albo w ogóle nie łączą zagadnień klimatycznych z funkcjonowaniem firmy. Jedną z przyczyn, dla których wiele spółek nie uwzględnia zaleceń TCFD w raportach dla inwestorów lub robi to w sposób dość powierzchowny, może być niewystarczająca jeszcze dojrzałość procesów identyfikacji i raportowania ryzyk klimatycznych. Trudność mogą stanowić również odmienne ramy czasowe, w których należy rozpatrywać ujawnienia finansowe i zagrożenia klimatyczne, a także przełożenie ryzyk klimatycznych na konsekwencje finansowe” – powiedział partner EY Polska, lider Działu Energetyki w Polsce i regionie CESA, ekspert zagadnień zrównoważonego rozwoju Jarosław Wajer, cytowany w komunikacie.

Banki i ubezpieczyciele najlepiej analizują wpływ zmian klimatu

W zestawieniu przygotowanym przez EY Polska najlepiej wypadły spółki wchodzące w skład indeksu WIG20. Wśród największych giełdowych firm średnia zgodność z rekomendacjami poszczególnych obszarów TCFD wyniosła 73 proc., a jakość ujawnień osiągnęła poziom 42 proc.

Zanotowany wynik w zakresie zgodności z rekomendacjami jest nieznacznie wyższy od średniej globalnej na poziomie 70 proc., wskazanej w EY Global Climate Risk Disclosure Barometer. Równy światowej średniej jest natomiast wskaźnik jakości ujawnień, podkreślono.

Najlepiej do zaleceń sprawozdawczości w zakresie informacji związanych z klimatem stosują się banki i ubezpieczyciele, wyprzedzając sektory niefinansowe. Średnia zgodność z rekomendacjami TCFD w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym wyniosła 69 proc., jakość ujawnień oceniono na 36 proc.

Kolejnym z najlepiej prezentujących się – pod względem stosowania się do zaleceń TCFD – jest sektor energii. Tu średnia zgodność z rekomendacjami wyniosła 65 proc., a jakość ujawnień znalazła się na poziomie 36 proc.

„Raportowanie i stosunkowo wysoka jakość danych prezentowanych przez spółki z sektora finansowego czy energii związana jest w dużej mierze z regulacjami prawnymi i koniecznością dostosowywania działalności tego typu spółek do nakładanych przez regulatorów wymogów w najbardziej narażonych na ryzyka klimatyczne sektorach. Można więc spodziewać się, że wraz z rosnącą presją regulacyjną, polityczną i społeczną zastosowanie wskaźników TCFD będzie się dynamicznie poprawiało, a akceleratorem tej zmiany mogą być właśnie te firmy, które dziś przodują pod względem raportowania kwestii klimatycznych. Musimy jednak pamiętać, że ujawnienia w raportach są jedynie konsekwencją wcześniejszych działań – czy to w zakresie strategii, czy procesów wewnętrznych” – podsumował manager EY Polska, ekspert transformacji strategicznej i zrównoważonego rozwoju Marcin Witkowski.

W Polsce mocno wzrosła liczba skrajnie ubogich przez Covid-19. Inflacja kolejnym zagrożeniem