{"vars":{{"pageTitle":"Finanse Polaków coraz lepsze. Wraz ze wzrostem płac, rosną oszczędności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank","bank-millenium","najnowsze","oszczednosci","oszczedzanie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"13 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714399}} }
300Gospodarka.pl

Finanse Polaków coraz lepsze. Wraz ze wzrostem płac, rosną oszczędności

Już co trzeci Polak deklaruje, że w ciągu ostatniego półrocza powiększył kwotę swoich oszczędności. To wzrost, i to spory – bo aż o 8 punktów procentowych – wobec ubiegłego roku.

Coraz więcej osób (43 proc. w 2024 roku vs. 37 proc. w 2023 roku) deklaruje, że odkłada nadwyżki, kiedy ma taką możliwość. Wzrost zaobserwować można też w grupie oszczędzających na konkretny cel (24 proc. w 2024 roku w porównaniu do 19 proc. w 2023 roku).

Grupa osób oszczędzających regularnie pozostaje na prawie niezmienionym poziomie 30 proc. respondentów. Widoczny jest wzrost także w odsetku osób inwestujących nadwyżki pieniędzy (11 proc. w 2024 roku względem 7 proc. w 2023 roku), wynika z badania „Finanse Polaków”, przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium.


Czytaj także: Większość Polaków chce odkładać pieniądze. Oszczędzamy, by czuć się bezpiecznie


Wyniki badania wpisują się w obraz poprawiającej się sytuacji dochodowej gospodarstw domowych. Wysoka dynamika dochodów, zarówno z tytułu pracy, jak i świadczeń społecznych, pozwala większej grupie Polaków oszczędzać i odbudować oszczędności, które zostały uszczuplone we wcześniejszych dwóch latach. Tym bardziej, że spadek inflacji notowany w ostatnich miesiącach wyraźnie poprawił siłę nabywczą dochodów – komentuje Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jak dodaje, ok. 71 proc. respondentów deklaruje chęć odtworzenia oszczędności do poziomu sprzed roku.

Potwierdza to obserwacje ekonomistów, iż zwiększa się stopa oszczędności gospodarstw domowych, które odbudowują oszczędności po okresie ich spadku w  latach 2022-23. Szczególnie, że sprzyjają temu wysokie nominalne stopy procentowe. Realizacja tych deklaracji oznaczałaby, że wysokiej nominalnej dynamice wynagrodzeń towarzyszyć będzie bardziej umiarkowane tempo odbicia konsumpcji prywatnej – mówi Maliszewski.

Sytuacja finansowa poprawia się

Wyniki badania wskazują, że stopniowo spada odsetek osób, które nie mają żadnych oszczędności i nie oszczędzają. Znaczącą różnicę widać szczególnie w porównaniu do 2022 roku, gdzie różnica wynosi 7 pp. (19 proc. obecnie vs. 26 proc. w 2022 roku). Spadek jest widoczny również w grupie osób, które mają zaoszczędzone środki, ale obecnie nie oszczędzają – w 2023 roku 9 proc., obecnie 5 proc., czytamy w wynikach badania.

Regularność w oszczędzaniu wykazują zwłaszcza osoby w wieku pomiędzy 25 a 44 rokiem życia (40 proc. z tej grupy wiekowej). Jednocześnie co czwarta osoba w wieku od 45. roku życia (~24 proc.) nie posiada oszczędności i nie oszczędza.

Coraz więcej Polaków zwiększa jednak kwotę posiadanych pieniędzy. 38 proc. badanych osób deklaruje obecnie, że w ostatnich 6 miesiącach wzrosła kwota zaoszczędzonych przez nich pieniędzy – ta grupa zwiększyła się o 8 pp. w odniesieniu do 2023 roku. Zmniejszyła się natomiast grupa osób, które mają mniej oszczędności niż pół roku temu – obecnie to 34 proc. Polaków. Jeszcze w 2023 było to o 10 pp. więcej.

Także w tym roku znacznie wzrósł udział osób, które mają oszczędności przewyższające ich roczne zarobki. W porównaniu do 2023 roku to wzrost aż o 6 pp. i obecnie już co piąta (21 proc.) osoba może pochwalić się solidną kwotą oszczędności.

Autorzy badania zwracają również uwagę, już co trzecia osoba w Polsce posiada na koncie środki przewyższające ich półroczne zarobki. Taka finansowa poduszka bezpieczeństwa ma z pewnością związek z rosnącymi wciąż wynagrodzeniami. Grupa osób, której zarobki uszczupliły się, była w 2024 roku najmniejsza – wynosiła zaledwie 17 proc. wobec 22 proc. w ubiegłym roku.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Co należy ocenić szczególnie pozytywnie, to dalszy wzrost odsetka osób, które oszczędzają środki na kontach emerytalnych (14 proc. w 2024 r. wobec 9 proc. w 2022 r.). Oznacza to, iż systematycznie zwiększa się zainteresowanie długoterminowym oszczędzaniem, oszczędzaniem na emeryturę. Jest to tym istotniejsze, iż stopa zastąpienia tj. relacja przyszłej emerytury do ostatnio wypłaconego wynagrodzenia utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. W warunkach wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych naturalny jest spadek zainteresowanie utrzymywaniem gotówki – dodaje Grzegorz Maliszewski.

Wyniki badania wskazują, że rosnącym zainteresowaniem cieszą się bankowe produkty, takie jak konta oszczędnościowe i lokaty. Wybiera je niemal połowa (49 proc.) ankietowanych, spora część (44 proc.) przechowuje także pieniądze na koncie bieżącym. Jednocześnie spada popularność gotówki, choć tę formę lokowania oszczędności wciąż wybiera ponad 40 proc. oszczędzających.

Oprac. Emilia Derewienko

Czytaj także: