Finlandia dołączyła we wtorek formalnie do sojuszu wojskowego NATO. To historyczna zmiana w polityce bezpieczeństwa – kraj ten był niezaangażowany militarnie od ponad 80 lat.
Pekka Haavisto, fiński minister spraw zagranicznych, zakończył proces akcesyjny, przekazując oficjalny dokument sekretarzowi stanu USA Antony’emu Blinkenowi, w siedzibie NATO w Brukseli.
NATO powitało Finlandię jako 31. członka w swoją 74. rocznicę istnienia. W ceremonii podniesienia flagi w siedzibie Sojuszu na obrzeżach Brukseli wzięli udział prezydent Finlandii Sauli Niinisto i ministrowie rządu – ogłosiło Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO na Twitterze.
#OTD 74 years ago the North Atlantic Alliance was founded.
What better way to celebrate NATO’s birthday than with an accession ceremony to welcome the 31st member #Finland 🇫🇮 to the Alliance. NATO becomes stronger and the Euro-Atlantic area more secure.#NATODay #WeAreNATO pic.twitter.com/lHphvkxQVm
— PLinNATO (@PLinNATO) April 4, 2023
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, witając Finlandię w swoich szeregach, powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin jako jedno z uzasadnień swojej inwazji podał sprzeciw wobec rozszerzenia NATO – relacjonuje Reuters.
– Dostaje dokładnie odwrotnie… Finlandia dziś, a wkrótce także Szwecja, staną się pełnoprawnymi członkami sojuszu – powiedział w Brukseli Stoltenberg.
Kreml przekazał, że Rosja będzie zmuszona do podjęcia „środków zaradczych” wobec przystąpienia Finlandii. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział, że posunięcie to podnosi perspektywę dalszej eskalacji konfliktu na Ukrainie.
Koniec militarnej neutralności Finlandii
Wydarzenie to oznacza koniec ery militarnego niezaangażowania Finlandii. Kraj stał się neutralny pod tym względem po tym, jak odparł próbę inwazji ze strony Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej i wybrał politykę utrzymywania przyjaznych stosunków z Rosją – podaje Reuters.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
Jednak inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się ponad rok temu, skłoniła Finów do poszukiwania bezpieczeństwa pod parasolem Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Wniosek o dołączenie Finlandii do NATO został zatwierdzony w ubiegłym tygodniu. Teraz ostatnim formalnym krokiem na drodze Helsinek będzie przekazanie przez ministra spraw zagranicznych Pekkę Haavisto dokumentu akcesyjnego. Zostanie on dostarczony przedstawicielom rządu USA w Brukseli.
Granica NATO i Rosji
Przystąpienie Finlandii do NATO podwaja długość granicy, którą NATO dzieli z Rosją.
A ta już zareagowała – Moskwa zapowiedziała wzmocnienie swojego potencjału wojskowego w zachodnich i północno-zachodnich regionach kraju.
Loty obserwacyjne NATO, prowadzone przez USA i inne sojusznicze siły powietrzne, zaczęły krążyć w fińskiej przestrzeni powietrznej – wynika z informacji przekazanych przez fińskie siły obronne.
Ponadto 24 marca dowódcy sił powietrznych ze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii powiedzieli, że podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia jednolitej nordyckiej obrony powietrznej. Jej celem jest przeciwdziałanie rosnącemu zagrożeniu ze strony Rosji.
Członkostwo Szwecji odrzucone
W kwestii obronności zdanie zmieniła także Szwecja, która wspólnie z Finlandią ubiegała się o przyjęcie do NATO. Jednak wniosek Szwecji został wstrzymany przez dwóch innych członków NATO – Turcję i Węgry.
Oba państwa mają swoje powody. Turcja twierdzi, że Sztokholm ukrywa członków grup terrorystycznych, czemu zaprzecza Szwecja. Z kolei Węgry wstrzymują przyjęcie Szwecji, powołując się na krytykę rządów premiera Viktora Orbana.