W październiku działalność firmom utrudniają przede wszystkim wysokie koszty pracy oraz rosnące ceny energii. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrósł pesymizm firm zarówno w odniesieniu do własnej działalności, jak i tego, co może zadziać się w polskiej gospodarce, ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.
PIE w każdym miesiącu monitoruje nastroje polskich przedsiębiorstw. Eksperci podzielili się październikowymi danymi.
Co doskwiera firmom?
Jak wynika z przeprowadzonego badania, cały czas główną barierą, utrudniającą firmom działalność są koszty pracownicze. Wskazało na nie 66 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. To niewielki spadek, bo o 1 punkt procentowy, w porównaniu z wrześniem.
Jednocześnie ponad połowa firm największą przeszkodę w prowadzeniu działalności widzi w rosnących cenach energii (54 proc.) i tu mamy wzrost miesiąc do miesiąca o 2 punkty procentowe. Dla podobnego odsetka (53 proc.) działalności zasadniczą trudnością jest niepewność sytuacji gospodarczej. Pozostałe wymieniane bariery to niedostępność pracowników (47 proc.), zatory płatnicze (39 proc.), rosnące koszty finansowania (26 proc.) oraz niedostępność produktów (18 proc.).
Przy czym, jak zaznacza Polski Instytut Ekonomiczny, firmy produkcyjne częściej niż inne branże narzekają na większość barier utrudniających funkcjonowanie. Szczególnie dużą różnicę widać w przypadku cen energii. Są one kluczową przeszkodą dla 73 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych.
Natomiast firmy z branży TSL częściej niż inne zwracały uwagę na zatory płatnicze (48 proc.) i rosnące koszty finansowania (32 proc.), a handlowe na niedostępność produktów (26 proc.).
Coraz więcej pesymizmu
Badanie pokazało też, że przedsiębiorstwa z większym pesymizmem patrzą na swoją przyszłość.
– Jeszcze we wrześniu więcej przedsiębiorstw przewidywało poprawę niż pogorszenie swej sytuacji w najbliższych trzech miesiącach. W październiku te proporcje się odwróciły. Pogorszenia sytuacji w firmie spodziewa się 22 proc. (miesiąc temu było 17 proc.), a polepszenia 17 proc. (było 23 proc.) – czytamy w raporcie „Miesięczny Indeks Koniunktury. Październik 2024” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Jeszcze większy pesymizm wykazały firmy, kiedy zapytano je o przyszłość gospodarczą kraju. Blisko 40 proc. z nich obawia się pogorszenia sytuacji w najbliższych trzech miesiącach (wzrost o 4 punkty procentowe), a na poprawę liczy tylko 12 proc. (spadek o 7 punktów procentowych).
– Wśród mikrofirm pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju spodziewa się aż 44 proc. (polepszenia tylko 11 proc.) – zaznacza PIE w swoim opracowaniu.
Firmy, niezależnie od sektora, znacznie częściej przewidują pogorszenie niż poprawę sytuacji w kraju. Najbardziej pesymistyczne prognozy co do przyszłości gospodarki mają przedsiębiorstwa handlowe (42 proc.) oraz sektor TSL (40 proc.).
W przyjętym we wtorek przez rząd „Średniookresowym planie budżetowo-strukturalnym na lata 2025-2028″ założono wzrost jednostkowych kosztów pracy o 10,5 proc. w tym roku i o 5,6-6,7 proc. w kolejnych latach.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego, jednostkowe koszty pracy zwiększą się w latach 2024-2026 odpowiednio o: 9,3 proc., 4,5 proc. i 3,3 proc. (po wzroście o 13,2 proc. w 2023 r.).
Oprac. Dorota Mariańska
To też może Cię zainteresować:
- Pierwsza polska firma z polisą od skutków wojny. Czy to oznacza nowe inwestycje? „Pojedyncze decyzje nic nie zmieniają”
- Będą zmiany na stacjach paliw Orlen. Firma przedstawiła zamierzenia
- Kto zajmie się strategią ESG w firmach? Nie wszyscy chcą zatrudniać nowe osoby
- Płace znów w górę, ekonomiści mogą czuć się zaskoczeni. Są nowe dane GUS o wynagrodzeniach w firmach