{"vars":{{"pageTitle":"Fitch Ratings: Oczekujemy, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["fitch-ratings","makroekonomia","najnowsze","pkb","procedura-nadmiernego-deficytu"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"6 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":671580}} }
300Gospodarka.pl

Fitch Ratings: Oczekujemy, że Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu

Fitch Ratings oczekuje, że Polska zostanie w tym roku objęta procedurą nadmiernego deficytu, zaś jej deficyt w sektorze rządowym i samorządowym (tzw. general government) wzrośnie do 5,5-6 proc. PKB z 5,3 proc. PKB oczekiwanych za 2023 rok. 

Sądzimy, że ścieżka konsolidacji fiskalnej będzie jedynie umiarkowana, a wraz z powrotem reguł fiskalnych UE, widzimy ryzyko objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Ale w tym miejscu warto podkreślić, że wciąż brakuje jasności co do tego, jak te nowe reguły będą wdrażane i jak rygorystyczne to będzie i czy będzie jakaś – powiedzmy – przestrzeń do wyłączenia niektórych wydatków. Obecnie oczekujemy, że w czasie prezentacji raportów o konwergencji w kwietniu powinniśmy uzyskać nieco więcej jasności, zarówno od polskiego rządu, jak i od Komisji Europejskiej – powiedziała Krzywicka podczas konferencji „Credit Outlook Warsaw 2024”.

Obecnie widzimy ryzyko w górę dla naszej prognozy fiskalnej dla Polski na ten i przyszły rok. W ubiegłym roku szacowaliśmy deficyt na poziomie 5,3 proc. PKB i choć oczekujemy, że w tym roku zmniejszy się on do 4,5 proc., myślę, że najprawdopodobniej skończymy z deficytem w przedziale 5,5-6 proc. w tym roku. A następnie konsolidacja będzie zdecydowanie wymagana, bardzo trudne wybory polityczne. I znowu wracam do kwestii ryzyka politycznego: obecne starcie może […] faktycznie skomplikować osiągnięcie wymaganej pozycji fiskalnej – dodała.

W listopadzie ub.r., podtrzymując ratingi Polski, Fitch podał, że prognozuje, iż Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 5,3 proc. PKB w 2023 r. oraz 4,6 proc. PKB w 2024 r. Agencja nie spodziewała się znaczącej konsolidacji w 2024 r.


Czytaj także: PKB w Polsce na przestrzeni lat. Ile wynosił wzrost gospodarczy i jak się go mierzy [WYKRESY]


W styczniu minister finansów Andrzej Domański zadeklarował, że polski rząd będzie kontynuował w najbliższych tygodniach rozmowy na rzecz tego, aby Polska nie została objęta procedurą nadmiernego deficytu.

Tegoroczna ustawa budżetowa zakłada, że deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) w roku 2024 wyniesie 5,1 proc. PKB w 2024 r. Zapisano w nim także, że w 2023 r. deficyt sektora może być niższy od poziomu 5,6 proc. PKB ujętego na etapie opracowywania jesiennej notyfikacji fiskalnej.

W opublikowanych w jesiennych prognozach Komisja Europejska napisała, że Polska odnotuje deficyt general government w wysokości 5,8 proc. PKB w 2023 r., 4,6 proc. PKB w 2024 r. i 3,9 proc. PKB w 2025 r. (wobec -3,7 proc. PKB w 2022 r.).

Czytaj także: