{"vars":{{"pageTitle":"W 2021 roku zainteresowanie fotowoltaiką i pompami ciepła było nawet kilkukrotnie większe, niże przed rokiem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","finanse","fotowoltaika","inwestycje","klimat","kredyt","oze","pompy-ciepla","santader"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":200126}} }
300Gospodarka.pl

W 2021 roku zainteresowanie fotowoltaiką i pompami ciepła było nawet kilkukrotnie większe, niże przed rokiem

W 2021 roku sprzedaż paneli fotowoltaicznych była o ponad dwieście procent wyższa, niż w ubiegłym roku. Jeszcze bardziej zwiększyła się sprzedaż pomp ciepła, wynika z danych Santander Consumer Banku.

Wyniki dot. wysokiego wzrost sprzedaży pochodzą z wewnętrznych danych Santander Consumer Banku. Bank pozyskał je z analizy danych o przyznanych kredytach ratalnych.

Zgodnie z tymi danymi, sprzedaż paneli fotowoltaicznych w 2021 roku wzrosła o 214 proc. w ujęciu rocznym. Podobny skok dotyczy pomp ciepła kupowanych na raty. „Ilość zaciągniętych na nie zobowiązań wiosną i latem 2021 roku zwiększyła się aż o 243 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2020″, podaje bank.

Największe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii (OZE) w 2021 roku przypadło na lipiec w przypadku fotowoltaiki oraz na czerwiec, jeśli chodzi o pompy ciepła.

Porównanie zainteresowania kredytobiorców przedstawia poniższa infografika, przygotowana przez analityków banku Santander.

W tych miesiącach liczba odpowiednio paneli kupionych na raty wzrosła o 91 proc., a pomp ciepła o 321 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2020.

Natomiast większe wzrosty w stosunku do minionego roku pojawiły się wczesną wiosną. „W kwietniu to aż 453 proc., podaje bank.

Skąd tak duże zainteresowanie?

Zdaniem banku, do zwiększonego zainteresowania rozwiązaniami z zakresu wytwarzania energii odnawialnej na własne potrzeby mogła przyczynić się między innymi pandemia koronawirusa.

W związku z pracą i nauką prowadzoną w modelu zdalnym, które wymagały większego zużycia energii, „Polacy postanowili zainwestować w rozwiązania ekologiczne dla domu i tym samym zmniejszyć swoje wydatki na prąd” – podają analitycy Santander.

Dodatkowo rolę odgrywają także inicjatywy rządu i samorządów. W ramach programów takich jak rządowe „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” czy warszawskie „Zielone wsparcie” można uzyskać dofinansowanie na zakup fotowoltaiki lub wymianę starego kotła węglowego na pompę ciepła.

Czytaj też: